Alexandria - Tožilstvo in obramba sta v sredo z zaključnima govoroma sklenila svoja primera v procesu proti 37-letnemu Francozu maroškega porekla Zacariasu Moussaouiju, edinemu teroristu, povezanim s terorističnimi napadi na ZDA 11. septembra 2001. Obe strani sta se sicer strinjali, da je Moussaoui lagal, o tem, ali je tudi nevaren, pa ni bilo soglasja. Sedaj je na potezi porota.
Usmrtitev ali dosmrtna ječa?
Moussaouija so aretirali avgusta 2001 med poskusom šolanja za pilota v Minnesoti, lani pa je priznal, da je član teroristične mreže Al Kaida in da je prišel v ZDA, zato da bi izvedel napad. Ostalo je le še vprašanje, ali naj ga obsodijo na smrt ali dosmrtno ječo. Do pred nekaj dnevi, ko je pričal v svojo škodo, je zanikal, da so ga nameravali vključiti v napade 11. septembra. Nazadnje je to ponosno priznal in dejal, da bi moral takrat ugrabiti letalo in napasti Belo hišo.
Tožilstvo je skušalo prepričati poroto, da bi lahko preprečili napade 11. septembra, če bi Moussaoui nemudoma po aretaciji priznal, kdo je in kaj dela v ZDA. Zaradi svojega laganja naj bi bil odgovoren za smrt nedolžnih in si zasluži smrtno kazen. Če je bilo prepričevanje uspešno, bo porota to potrdila in začel se bo nov del procesa, ki bo odločal o njegovi usmrtitvi. Obramba, ki je Moussaoui ne priznava, pa je poroto prepričevala, da gre za človeka, ki ni nevaren, ampak prej nadloga.
Moussaoui se je sicer očitno odločil, da bi bil raje mučenik z obsodbo na smrt, zato je s pričanjem skušal uničiti skoraj zagotovljeno zmago obrambe, ki so jo med drugim napovedovali številni spodrsljaji tožilstva in pričanja, ki so dokazala, da je imela zvezna birokracija tudi brez njega na voljo dovolj informacij, da bi lahko spremenila potek dogodkov 11. septembra 2001.