Kakovost evropskih TV programov je slaba

V Evropi je padla kakovost informativnega poročanja. Evropski parlament nasprotuje vmešavanju politike v uredniško politiko televizijskih hiš.

Objavljeno
13. oktober 2005 16.30
Dovolj imajo!
Bruselj - Evropejci lahko izbirajo med 4.000 televizijskimi kanali, ki pa imajo vse slabši program, kažejo rezultati raziskave nevladne organizacije Zavod za odprto družbo (Open Society Institute) s sedežem v Budimpešti. Ta je v svojem poročilu zapisal, da je televizija za večino Evropejcev še vedno osnovni vir informacij, čeprav so mnoge televizijske oddaje bolj senzacionalistične kot informativne.

V okviru raziskav TV programov, ki jih je opravila organizacija, je bila opravljena tudi analiza lastniških odnosov, vsebine programov in predpisov, ki urejajo to področje v 20 evropskih državah - v 12 članicah EU, štirih kandidatkah in štirih potencialnih kandidatkah za članstvo v uniji.

Raziskovalci so ugotovili, da je bistveno padla kakovost informativnega poročanja v državah, kjer televizijski trg nadzira majhno število družb in v tistih državah, ki so svoj trg hitro odprle komercialnim postajam. Tako na primer eno od treh komercialnih postaj v Franciji, TF1, spremlja skoraj tretjina gledalcev v državi, pohvali pa se lahko tudi s polovico vseh prihodkov televizijskega oglaševanja.

Raziskovalnega novinarstva in programa za manjšine je malo tudi na državnih in zasebnih televizijah, gledalci pa mnogokrat ne dobijo dovolj potrebnih informacij, na podlagi katerih bi se lahko demokratično odločali.

Organizacija meni, da vlade in mednarodne institucije ne bi smele dopustiti, da bi uredniško politiko določal trg, EU priporoča ustanovitev neodvisne agencije za nadzor nad medijsko koncentracijo, vlade pa bi morale zagotoviti pregledno financiranje komercialnih, pa tudi javnih medijev.

Velja omeniti, da sta medijsko koncentracijo preučevala tudi Evropska komisija in Evropski parlament. Slednji je lani sprejel resolucijo, v kateri se zavzema za sprejem novih smernic na področju lastništva medijev. Med drugim je Evropsko komisijo pozval k sprejemu takšne zakonodaje, ki bi"zaščitila pluralizem", s tem ko bi političnim predstavnikom onemogočila vpliv v medijih. Pri tem so imeli poslanci v mislih primer Italije, kjer naj bi premier Silvio Berlusconi posredno in neposredno obvladoval medijsko področje.