Beograd - Srbski predsednik Boris Tadić je na prvem forumu Srbija-EU v Beogradu, ki so ga gostitelji poimenovali srbski Davos, poudaril, da Srbija na poti v EU ne pričakuje privilegijev, ne more pa sprejeti novih pogojev. Predsednik evropskega sveta Herman Van Rompuy je opozoril, da pri izpolnjevanju köbenhavnskih pogojev ne more biti bližnjic, njihov osnovni element pa je tudi regionalno sodelovanje. Na forumu Reševanje krize - pot v Evropsko unijo je sodelovalo več kot 400 udeležencev, Srbija pa ga želi izkoristiti za predstavitev napredka na poti v EU.
Boris Tadić je še poudaril, da politika, ki vodi Srbijo v EU, nima alternative. Izrazil je pričakovanje, da bo EU prepoznala njen trud v procesu preobrazbe in reform ter njen prispevek k EU in stabilizaciji razmer v JV Evropi. Po njegovih besedah Srbija pričakuje, da jo bodo obravnavali kakor vse druge države na poti v EU, pri čemer ni država, ki ustvarja nove krize, temveč rešuje podedovane probleme, zlasti tiste, ki izvirajo iz razpada SFRJ. Kot je še poudaril, je Srbija naredila vse za celovito sodelovanje z Unijo, ustavitev procesa širitve pa bi najbolj prizadela njene državljane.
Srbski predsednik je opozoril, da Srbije nikomur ni treba prepričevati, da mora biti kosovsko vprašanje rešeno pred njenim vstopom v EU. V tej zvezi je menil, da je za Kosovo nujna realistična rešitev, ki bo ustrezna demokratičnemu svetu in bo temeljila na spoštovanju interesov obeh strani.
Herman Van Rompuy je izjavil, da bodo odnosi med Beogradom in Prištino ena izmed prvin, ki jih bo EU proučila, ko bo odločala o kandidaturi Srbije za članstvo v Uniji. Rompuy je izrazil zadovoljstvo z napredkom Srbije, katere prihodnost je v EU, in z rezultati dialoga, ki mora preprečiti enostranske poteze. Kot je še opozoril, zlasti na Zahodnem Balkanu, ki je obremenjen z vojnami, ne bo bližnjic pri izpolnjevanju köbenhavnskih pogojev. Odsotnost Prištine ali Beograda na regionalnih srečanjih zmanjšuje njihovo učinkovitost. Kot primer je navedel boj proti kriminalu in korupciji, ki prispeva k vzpostavitvi vladavine prava, Srbijo pa je še opozoril, da je treba doseženi dogovor o carinskih pečatih izpeljati tudi v praksi.