Kim privolil v pogovore

Kljub velikim razhajanjem z ZDA je severnokorejski voditelj Kim Jong Il v Pjongjanju poudaril, da njegova država pristaja na odpravo svojega jedrskega programa.

Objavljeno
30. oktober 2005 21.42
Pjongjang/Peking - Kljub velikim razhajanjem z ZDA je severnokorejski voditelj Kim Jong Il poudaril, da njegova država pristaja na odpravo svojega jedrskega programa. Na pogovorih s kitajskim predsednikom Hu Jintaom v Pjongjanju je namreč Kim dogovor s septembrskih šeststranskih pogajanj o spornem jedrskem programu označil kot "mukoma doseženega in pozitivnega pomena". Kim se je obenem Kitajski zahvalil za njena posredniška prizadevanja. Pogajanja naj bi se sicer nadaljevala 8. novembra v Pekingu.

Hu je danes sklenil tridnevni obisk v Pjongjangu, na tamkajšnje letališče pa ga je spremil sam severnokorejski voditelj. V kitajski delegaciji je bil tudi zunanji minister Li Zhaoxing, ki se je pred potovanjem po telefonu pogovarjal tudi z ameriško kolegico Condoleezzo Rice. Kitajski in ameriški pogajalec na šeststranskih pogovorih, Li Bin in Christopher Hill pa sta se ta konec tedna v Seulu z južnokorejsko vlado ločeno pogovarjala o tem, kako bi lahko dosedanji dogovor na prihodnjih pogajanjih uresničili.

Kitajska je pod pritiskom ZDA, naj Severno Korejo pripravi v večje popuščanje na pogajanjih. Po poročanju južnokorejskih medijev ni Severna Koreja pripravljena niti razkriti svojega programa jedrskega orožja, dokler ne bo dobila zahtevanega reaktorja na lahko vodo. O tem pa se nameravajo ZDA pogovarjati šele, ko bo Pjongjang odpravil svoj jedrski program. Na šeststranskih pogajanjih sodelujejo Severna Koreja, ZDA, Kitajska, Južna Koreja, Japonska in Rusija.

Hu s Kimom obiskal tovarno stekla

Hu je med svojim prvim obiskom v Severni Koreji, odkar je leta 2002 prevzel položaj, skupaj s Kimom obiskal tovarno stekla, ki so jo zgradili s pomočjo Kitajske. Sestal se je tudi z vodjo parlamenta Kim Yong Namom, ki je drugi človek v severnokorejskem režimu. Kljub lakoti in revščini, ki vlada v osamljeni Severni Koreji, so kitajski državni mediji izpostavljali dosežke Pjongjanga. Obenem je Hu Kima poskušal pridobiti za podobno reformno pot do tržnega gospodarstva, ki jo je Kitajska uspešno začela že konec 70. let minulega stoletja.

Severnokorejski režim je mobiliziral 300.000 ljudi, da so napolnili ulice in tako izrazili dobrodošlico kitajskemu predsedniku. Hu je bil tudi prvi kitajski predsednik na obisku v Pjonganju od leta 2001. Takrat je severnokorejsko prestolnico obiskal njegov predhodnik Jiang Zemin. Kim Jong Il je bil na obisku na Kitajskem leta 2000, 2001 in 2004. Takrat naj bi se tudi pobližje spoznal s kitajskimi reformami.