Teheran - Vodja ruske agencije za jedrsko energijo Rosatom Sergej Kirijenko je prepričan, da bi težave, povezane z iranskim jedrskim vprašanjem, lahko rešili v okviru Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA). Kot je dejal danes v Teheranu po pogovorih z iransko delegacijo, ima Iran vso pravico do jedrskih aktivnosti v miroljubne namene na podlagi obstoječih mednarodnih sporazumov in pod nadzorom IAEA. " Širjenje orožja za množično uničevanje je nedopustno in mednarodna skupnost bi morala biti prepričana, da se to pod nobenimi pogoji ne bo zgodilo," je bil še odločen Kirijenko. Vodja Rosatoma je sicer prepričan, da je zahtevo Irana glede pravice do jedrskih aktivnosti nedvomno moč združiti z zahtevo po neširjenju orožja za množično uničenje.
Kirijenko je po srečanju z vodjo iranske jedrske organizacije Golamom Rezo Agazadehom dejal, da ruski predlog Iranu za bogatenje urana na ruskih tleh "ostaja na mizi". Iran in Rusija nameravata med obiskom Kirijenka v Teheranu po besedah Agazadeha dokončati časovni načrt za zagon skupne jedrske elektrarne v Bušerju na jugu Irana. Vodja ruske delegacije, ki namerava v nedeljo to elektrarno tudi obiskati je ocenil, da obstajajo temelji za sodelovanje Moskve in Teherana na področju jedrskega goriva in gradnje jedrskih central.
Po navedbah dobro obveščenih virov v Teheranu naj bi se ruska in iranska stran v prvi etapi pogovorov v Teheranu osredotočili na podrobnosti skupne jedrske elektrarne v Bušerju, nato pa naj bi se lotili glavnega vprašanja, ruskega predloga o bogatenju iranskega urana. Po tem predlogu naj bi državi ustanovili mešano družbo, ki bi izvajala bogatenje urana za Iran na ruskem ozemlju. Informacij o sklepih pogovorov, ki se jim je pridružil tudi namestnik kitajskega zunanjega ministra Lu Guozeng, sicer ni pričakovati pred skupno novinarsko konferenco Kirijenka in Agazadeha v nedeljo popoldne v Bušerju.
Pogovori v Teheranu ta konec tedna veljajo za zadnjo priložnost za diplomatsko rešitev iranskega jedrskega vprašanja pred objavo poročila IAEA o Iranu 6. marca. Iransko vprašanje je že pred Varnostnim svetom ZN, ki sedaj čaka na omenjeno poročilo IAEA, preden bo prevzel nadzor nad primerom.
Kar zadeva elektrarno v Bušerju, sta Rusija in Iran februarja lani podpisala tri sporazume. Z njimi je Moskva Teheranu zagotovila dobavo jedrskega goriva v elektrarno v Bušerju za obdobje 10 let, a obenem zahtevala vrnitev in hrambo jedrskih odpadkov iz te elektrarne v Rusiji. Moskva naj bi prvo pošiljko jedrskega goriva Iranu dobavila letos, toda strani še nista določili podrobnejšega datuma. Elektrarno v Bušerju zaradi vpletenosti Rusije v svetu večinoma obravnavajo kot miroljubno, tudi s strani ZDA.