Kitajska: Severna Koreja se še ni opravičila

Kitajska doslej ni prejela uradnega opravičila Severne Koreje za izvedbo jedrskega poskusa. Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je pozval Severno Korejo k pogajanjem o jedrskem programu.

Objavljeno
24. oktober 2006 11.46
Mohamed El Baradej pred začetkom zasedanja
Peking/Washington/New York -Poročila o opravičilu Severne Koreje za izvedbo jedrskega poskusa niso bila “verodostojna”, je dejala Kitajska. Nobenega zagotovila ni, da Severna Koreja ne bo izvedla še enega poskusa. Kitajska od Severne Koreje doslej ni prejela uradnega opravičila za izvedbo jedrskega poskusa, je na današnji novinarski konferenci povedal tiskovni predstavnik kitajskega zunanjega ministra Liu Jiančao . Voditelj Severne Koreje se doslej zaradi poskusa prav tako ni opravičil. “Poročila niso verodostojna. Nisem slišal, da bi se Kim Jong il opravičil”, je dodal Liu.

Kitajski odposlanec Kim Tangu, ki je bil na obisku v Pjongjangu, se je opravičil za težaven položaj, v katerem se je znašla Kitajska po prvem severnokorejskem jedrskem poskusu 9. oktobra.

Predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva je še dejal, da Severna Koreja v bližnji prihodnosti ne načrtuje drugega jedrskega poskusa, da pa si Pjongjang pridržuje pravico ukrepanja, če bo izpostavljen nepravičnim pritiskom od zunaj.

Rusija pozvala Severno Korejo k pogajanjem

Ruski zunanji minister Sergej Lavrov pa je danes pozval Severno Korejo, naj ne izvaja novih jedrskih poskusov in naj se vrne k šeststranskim pogajanjem o svojem jedrskem programu. Ostale strani v šeststranskih pogajanjih, na katerih poleg Severne Koreje in Rusije sodelujejo še ZDA, Južna Koreja, Kitajska in Japonska, pa je pozval, naj ne povečujejo napetosti

Za dialog s Severno Korejo in Iranom

Generalni direktor Mednarodne agencije za jedrsko agencijo Mohamed El Baradej je po ponedeljkovem srečanju z ameriško državno sekretarko Condolezzo Rice pozval k dialogu z Iranom in Severno Korejo, s katerim bi rešili krizi zaradi jedrskih programov obeh držav. " Mislim, da moramo spremeniti način razmišljanja o dialogu kot nagradi; dialog je nujno orodje za spremembo vedenja," je dejal El Baradej. Kot je dodal, samo nadzor izvoza orožja ne zadostuje, temveč se je treba potruditi, da bi razumeli, zakaj te države razvijajo jedrsko orožje.

El Baradej je priznal, da je bil prvi jedrski poskus Severne Koreje 9. oktobra "udarec" za Sporazum o neširjenju jedrskega orožja, obenem pa ga je označil tudi kot "klic na pomoč" s strani severnokorejskega režima, ki se počuti ogroženega. Menil je še, da sankcije, ki jih je proti Severni Koreji zaradi njenega jedrskega programa uvedel Varnostni svet ZN, ne bodo delovale kot kazen. Ob tem je dejal, da ne verjame, da bi severnokorejski poskus v regiji sprožil t.i. "domino efekt", tako da si bodo tudi druge države, kot sta Japonska in Južna Koreja, skušali pridobiti jedrsko orožje.

Za Iran je ključna normalizacija odnosov

Iran pa je po mnenju El Baradeja drugačen primer. Kot je dejal, je za Iran ključnega pomena normalizacija odnosov z ZDA. "Iranci si želijo, da bi jih spoštovali in priznali kot pomembno silo v regiji," je dodal.

Nemčija, Francija in Velika Britanija so po navedbah neimenovanih diplomatov ZN medtem v New Yorku pripravljale resolucijo proti Iranu, ki bi prav tako vključevala sankcije. Osnutek resolucije naj bi najprej predstavili Rusiji in Kitajski, ki dajeta pogajanjem prednost pred sankcijami.