Knjižna ofenziva zoper »sistem M«

Gertrud Höhler piše, da slog vladanja Angele Merkel »ustvarja tiho različico avtorirarne oblasti«.

Objavljeno
27. avgust 2012 21.59
S. V., zunanja politika
S. V., zunanja politika

Knjiga z naslovom Botra (Die Patin) nekdanje profesorice književnosti Gertrud Höhler je povzročila veliko vznemirjenje in bila deležna publicitete.

Osnova teza je, da gre Angeli Merkel samo za moč. Opisuje jo kot z močjo obsedeno, samoljubno osebo, katere avtoritarni prijemi ogrožajo demokratične temelje. Kritika – Spiegel piše, da Höhlerjevo, ki spada med najbolj zagrizene kanclerkine nasprotnike, poganja osebno sovraštvo – bi bila bržkone deležna skromne pozornosti, če ne bi bila avtorica močan konservativni glas nemške politike; je nekdanja dolgoletna svetovalka kanclerja Helmuta Kohla in drugih visokih nemških politikov v stranki CDU in pogosta gostja v nemškem tisku.

»Sistem M«, kot avtorica poimenuje kanclerkin slog vladanja, »ustvarja tiho različico avtorirarne oblasti«, Höhlerjeva je prepričana, da je pragmatični način Merklove izneverjenje temeljnim koservativnim vrednotam, obtožuje jo, da si prizadeva konsolidirati oblast z zlomom notranje opozicije. Piše, da je kanclerka orkestrirala konec političnih karier dobesedno vseh voditeljev zveznih dežel in ostalih tekmecev v stranki, in to enega za drugim, da ne verjame v zahodne demokratične vrednote, da uničuje evro in ji je samo do oblasti. Na nekem mestu celo potegne vzporednico med njenim samotnim slogom in preteklo avtoritarno vladavino voditeljev, kakršna sta bila Hitler in komunistični voditelj Erich Honecker. Imenuje jo »tisto dekle Angela«, ženska, ki jo je naplavil v Nemčijo zlom sovjetskega satelita, opisuje jo kot nasprotje aktualnega predsednika države Joachima Gaucka. Avtoričinih ekstremnih pogledov ne deli veliko konservativcev, in vendar v kritiki, da je kanclerka zapostavila konservativne ideale v imenu politične preračunljivosti in da čisti partijske kadre, da ne bi kdo ogrozil njene avtoritete, nikakor ni osamljena. Njena interpretacija Angele Merkel ni docela napačna, je pa zelo skrajna, predvsem pa večina meni, kot je zapisal Economist, da je v knjigi preveč paranoidnih namigovanj.