»Ko to kaže, ko to laže, Srbija je mala…«

Sliši se neverjetno, vendar je res, da se bo z osamosvojitvijo Črne gore Srbija povečala za skoraj pol milijona državljanov – Vlogo slovenske osamosvojitve v srbskem medijskem prostoru prevzeli Črnogorci.

Objavljeno
28. maj 2006 08.00
Srbski predsednik Boris Tadić je priznal rezultate nedeljskega referenduma v Črni Gori
Beograd - Z osamosvojitvijo Črne gore, ki jo pretežni del politične javnosti in vrh Srbske pravoslavne cerkve v Srbiji doživljata kot katastrofo, se prav tisti, ki besedičijo o tem in v vračanju državnosti Črne gore iščejo dlako v jajcu, niti ne zavedajo, da v bistvu niso izgubili ničesar. Še več, po vsej verjetnosti se bo okoli 260 tisoč Črnogorcev, ki živijo v Srbiji, preskrbelo še s srbskim državljanstvom, prav tako je mogoče utemeljeno pričakovati, da bo najmanj 200 tisoč državljanov Črne gore, ki so sestavljali blok za ohranitev skupne srbsko-črnogorske države in se nacionalno opredeljujejo kot Srbi, vzelo še srbsko državljanstvo. Tako naj bi se prebivalstvo Srbije prav kmalu povečalo za skoraj pol milijona novih državljanov.

»Storil bom vse, da Črnogorci v Srbiji ali pa Srbi v Črni gori ne bodo postali drugorazredni državljani,« je pred včerajšnjim obiskom Podgorice izjavil srbski predsednik Boris Tadić, ki se mu po žilah pretaka tudi črnogorska kri, tako kot mnogim v Srbiji, ki uradno sicer ne spadajo med 260 tisoč črnogorskih prebivalcev Srbije. Tadić je zagovornik propadle srbsko-črnogorske državne skupnosti, toda že od prvega dne po objavi rezultatov glasovanja na črnogorskem referendumu ne dvomi o zmagi osamosvojitvenih sil Črne gore. Dvomijo pa srbski premier Vojislav Koštunica in njemu podobni politični partnerji iz vrst Miloševićevih socialistov in Šešljevih radikalcev. Gre za blok srbskih nacionalistov, ki ima resnici na ljubo eno samo skupno stališče, da namreč Srbija ne sme med prvimi priznati neodvisnosti Črne gore, za kar si prizadevajo druge parlamentarne in zunajparlamentarne stranke.

Nadaljevanje preberite v današnjem Nedelu.