Kofi Anan: Brez dogovora bomo delno krivi

V Ženevi se odvija srečanje predstavnikov velikih sil, ki bodo menda poskušali najti način, kako rešiti sirski konflikt.

Objavljeno
30. junij 2012 12.55
Posodobljeno
30. junij 2012 13.02
SWITZERLAND-SYRIA-CONFLICT-DIPLOMACY
Ma. Ja., Mo. Z., Delo.si
Ma. Ja., Mo. Z., Delo.si
Ženeva − V Ženevi se za zaprtimi vrati odvija srečanje predstavnikov velikih sil, ki bodo poskušali najti način za prekinitev 16-mesečnega prelivanja krvi v Siriji.

Na povabilo posebnega odposlanca Združenih narodov in Arabske lige za Sirijo Kofija Anana so se v Ženevi zbrali zunanji ministri petih stalnih članic varnostnega sveta Združenih narodov − Velike Britanije, Kitajske, Francije, Rusije in ZDA −, poleg njih pa predstavniki ključnih držav regije − Katarja, Turčije, Kuvajta in Iraka.

Anan je udeležence srečanja na začetku posvaril, da bodo delno krivi za še več prelivanja krvi v Siriji, če se danes ne bodo uspeli dogovoriti, kako naj končajo nasilje. »Največja žrtev bo sirsko ljudstvo, njihova smrt pa ne bo le posledica dejanj morilcev, ampak tudi posledica vaše nezmožnosti, da bi premostili razlike,« je dejal. »Zgodovina nas bo strogo sodila, če se danes izkaže, da nismo bili sposobni sprejeti prave odločitve,« je dodal. »Za zdaj nismo pomagali še nikomur. Prekinimo s prakso in bodimo koristni,« je dejal Anan.

Moskva bi menda novo konferenco

Moskva je po poročanju tujih medijev menda predlagala novo konferenco o Siriji, ki bi potekala v Moskvi, na njej pa naj bi sodelovale tudi vse v Siriji sprte strani. Po mnenju poznavalcev so možnosti za takšno konferenco majhne, saj si Moskav prizadeva, da bi na njen sodeloval tudi Teheran.

Reševanje Ananoneva načrta

Diplomati bodo sicer poskušali rešiti Ananov mirovni načrt za Sirijo − tako režim predsednika Bašarja al Asada kot opozicija sta načrt namreč v veliki meri ignorirala −, razpravljali pa bodo tudi o Ananovem predlogu o oblikovanju prehodne vlade.

Posebni odposlanec je namreč predlagal, da bi oblast V Siriji prevzela prehodna vlada, v kateri pa ne bi bilo prostora za tiste, »katerih prisotnost in sodelovanje bi spodkopala kredibilnost prehoda ter ogrozila stabilnost in spravo«. Besedilo po poročanju francoske tiskovne agencije AFP tako nakazuje, da bi se moral Asad odpovedati oblasti, kar pa je Rusija že odločno zavrnila.

Na predvečer novih pogajanj o ukrepih za normalizacijo razmer v Siriji sta se v Sankt Peterburgu sicer srečala ameriška zunanja ministrica Hillary Clinton in njen ruski kolega Sergej Lavrov. Moskva je po srečanju optimistično sporočila, da so možnosti za dosego dogovora precejšnje; po drugi strani pa je bil Washington bolj previden in je opozoril na nesoglasja med pristopoma ZDA in Rusije.