»Lahko mož pretepa neposlušno ženo?«

»Se mora ženska pokoriti moškemu? Lahko mož pretepa neposlušno ženo?« To so med drugim vprašanja za prosilce za nemško državljanstvo v Baden-Württembergu.

Objavljeno
06. januar 2006 19.39
Berlinska Brandenburška vrata v večernem sijaju
Od našega dopisnika

Berlin – »Se mora ženska pokoriti moškemu? Lahko mož pretepa neposlušno ženo?« Takšni sta le dve vprašanji od okoli tridesetih vprašanj, na katera morajo po odloku, ki velja od prvega januarja, odgovoriti prosilci za nemško državljanstvo v Baden-Württembergu, deželi na jugozahodu Nemčije. Ker se bodo na uradu za tujce z njim srečali le državljani več kot petdesetih držav članic Organizacije islamske konference, je odlok sprožil val protestov, češ da je diskriminatoren, rasističen in neustaven.

Toda vlada je v državi, v kateri je tradicionalno na oblasti konservativna CDU kanclerke Angele Merkel, neomajna. Z vprašalnikom hočejo le preveriti, ali so prosilci za državljanstvo – ki se morajo tako ali tako zavezati spoštovanju ustave – pripravljeni integrirati in sprejeti »naše vrednote«. Sklicujejo se na ugotovitve raziskovalcev o precejšnjih razlikah med vrednostnim sistemom v Nemčiji živečih muslimanov in vrednotami nemške ustave. Tako naj bi preverili, ali se kandidati za državljanstvo tudi vsebinsko strinjajo s svobodno in z demokratično ureditvijo.

To bodo poskušali ugotoviti z odgovori na vprašanja: kako bi se odzvali, če bi bil vaš sin homoseksualec; ali se lahko zapre ženo v stanovanje in s tem prepreči, da v javnosti dela sramoto; bi privolili v to, da vas operira kirurg drugega spola; imate težave s sprejemanje ženske kot nadrejene; lahko vaša hči obiskuje telesno vzgojo; kaj si mislite o odločitvah staršev, da prisilno poročijo otroke; so bili ljudje, ki so 11. septembra napadli ZDA, teroristi ali borci za svobodo? Poleg tega so na seznamu vprašanja o krvnem maščevanju, odnosu do drugih verstev, svobodi izražanja.

Z odgovori bodo oblasti ugotovile, ali kandidat iz notranjega prepričanja spoštuje demokratično ureditev. Še več,badenwürttemberški pravosodni minister Ulrich Goll je pojasnil, da je odlok tudi »zaščita pred islamizacijo in nastajanjem vzporednih družb«. Predstavniki nemških muslimanov so ogorčeni nad takšnimi utemeljitvami, češ, vsem prosilcem islamske veroizpovedi se s tem pripisuje fundamentalizem, čeprav je po ugotovitvah službe za varstvo ustave med njimi le 0,7 odstotka skrajnežev.

Po besedah predsednika islamskega sveta v Nemčiji Alija Kizilkaya se z vprašalnikom vzpostavlja sum, da so vsi muslimani možni teroristi. Sama po sebi so taka vprašanja nesmiselna, saj nimajo zveze s postopkom za pridobivanje državljanstva, ampak s svetovnim nazorom prosilcev zanj. To »preverjanje miselnosti« je predsednik turške skupnosti Kenan Kolat označil kot sramotno za Nemčijo. Zato razmišljajo tako o sprožitvi postopkov pred Ovsejem in Evropsko unijo kakor o ustavni pritožbi. Predvsem zato, ker je vprašalnik namenjen le muslimanom.

Pri nasprotovanju imajo na svoji strani levosredinski del nemške politike. Vodja notranjepolitičnega odbora v bundestagu Sebastian Edathy (SPD) je prepričan, da je vprašalnik korak čez mejo dovoljenega. »Države ne sme zanimati, kaj si kdo misli o homoseksualnosti. Lojalnost ustavi preverjajo z metodami, ki so v nasprotju z njenim duhom,« je izjavil. Smiseln je tudi pomislek iz vrst SPD, češ da bodo prosilci na vprašanja tako ali tako odgovarjali v skladu s pričakovanji izpraševalcev.

Vprašljivo je tudi, kako bi na vprašanje, s katerim naj bi se preverjala lojalnost ustavnim vrednotam, odgovorili številni Nemci, denimo o odnosu do gejev. »Če bi odgovarjali pošteno, številni Nemci ne bi izpolnili pogojev,« je izjavil badenwürttemberški socialdemokrat Hans Georg Junginger. Z njim se strinja Petra Pau iz nove leve stranke: »Če je merilo odnos do istospolnih zakonov in žensk na vodilnih položajih, bi morali odvzeti državljanstvo številnim Švabom in Bavarcem