Libijska prehodna vlada naj bi danes razglasila osvoboditev

Vodja libijskega nacionalnega prehodnega sveta Mustafa Abdel Džalil bo to sporočil v Bengaziju.

Objavljeno
23. oktober 2011 09.15
Posodobljeno
23. oktober 2011 09.55
Ti. Kr., Delo.si
Ti. Kr., Delo.si

Bengazi - Prav v Bengaziju se je pred osmimi meseci začel upor proti režimu sedaj že pokojnega samodržca Moamerja Gadafija.

Prehodne oblasti v Libiji bodo osvoboditev države razglasile, potem ko so po zasedbi zadnje utrdbe Gadafijevih sil, njegove rojstne Sirte, v četrtek ubili tudi Gadafija med poskusom bega iz mesta. Z zavzetjem Sirte ter smrtjo Gadafija in več visokih predstavnikov njegovega režima naj bi se končal upor, ki se je s protesti začel sredi februarja, nato pa kmalu prerasel v oborožen boj, ki je zahteval na tisoče življenj, piše STA.

Prehodne oblasti so že napovedale, da bodo v 30 dneh po razglasitvi osvoboditve oblikovale začasno vlado, ki naj bi poskrbela za pripravo nove ustave in prvih demokratičnih volitev po 42-letni diktaturi.

V spopadih razrušeno državo ob demokratizaciji in vzpostavitvi pravne države čaka še mnogo izzivov, med drugim vrnitev v civilno življenje ljudi, ki so se spremenili v vojake, odnosi med uporniškimi frakcijami, pa tudi velike zaloge orožja.

Bodo Gadafijevo truplo predali družini?

Iz Libije po smrti dolgoletnega voditelja Moamerja Gadafija še naprej prihajajo nasprotujoče si informacije o usodi njegovega trupla. Za britanski BBC so predstavniki libijskega nacionalnega prehodnega sveta med drugim dejali, da je bila izvedena obdukcija in da bodo truplo izročili Gadafijevi družini.

Predstavnik nacionalnega sveta Ahmed Gebrel je za BBC dejal, da so v sredo opravili ogled trupla, po besedah drugega predstavnika Nagija Barakata pa obdukcija ni bila potrebna, saj je bilo vzrok smrti moč določiti že iz poročila patologa. Nek neimenovani predstavnik pa je dejal, da bodo truplo izročili družini, piše na spletni strani BBC.

Libijski premier Mahmud Džibril je medtem za BBC dejal, da je bil Gadafi v četrtek ubit v navskrižnem ognju, ko so ga ranjenega vodili proti tovornjaku, s katerim bi ga peljali v bolnišnico. Ob tem je zagotovil polno preiskavo okoliščin Gadafijeve smrti, ki so jo zahtevali Združeni narodi, Gadafijeva družina ter številne organizacije za človekove pravice. Ponižujoč način smrti avtoritarnega voditelja namreč skrbi tudi nekatere Libijce, piše STA.

Dejal je še, da si želi, da bi bil Gadafi še živ. "Želim vedeti, zakaj je libijskemu ljudstvu storil vse to," je pojasnil. "Želim si, da bi bil tožilec v njegovem primeru."

Video posnetki so pokazali, da je bil Gadafi ujet živ, kmalu zatem pa je bilo moč videti njegovo truplo. Oblasti vztrajajo, da je bil ubit v navzkrižnem ognju. Poveljnik sil, ki so zajele Gadafija, je sicer za BBC dejal, da ni videl, katero orožje je ubilo polkovnika.

Po besedah Omrana al Oveiba so Gadafija zvlekli iz kanalizacijskega jaška, kjer se je skrival. Naredil je nekaj korakov ter se nato zrušil, medtem ko se je med silami libijskega nacionalnega prehodnega sveta in Gadafijevimi privrženci odvijal strelski spopad.

"Nisem videl, kdo ga je ubil, katero orožje je ubilo Gadafija," je dejal Oveib. Dodal pa je, da so ga sicer nekateri njegovi borci želeli ubiti, medtem ko si ga je sam trudil ohraniti pri življenju. "Želel sem rešiti njegovo življenje, a nisem mogel," je povedal.

Trupli Gadafija in njegovega sina Mutasima, ki je bil prav tako ubit v četrtek, ležita v hladilnici neke mesnice v mestu Misrata. Kaj točno naj bi storile s trupli, libijske oblasti ne vedo. Menda naj bi si libijski nacionalni svet želel skrivnega pogreba, s čimer bi preprečil poveličevanje Gadafijevega groba. Vojaški uradniki v Misrati pa so dejali, da bodo danes o usodi trupla odločali na srečanju v mestu Bengazi.