Litvinenkovo smrt preiskuje tudi FBI

V preiskavo okoliščin smrti nekdanjega ruskega vohuna Litvinenka, ki je bil zastrupljen z radioaktivnim polonijem 210, se je vključil tudi ameriški FBI.

Objavljeno
03. december 2006 19.02
London - V preiskavo okoliščin smrti nekdanjega ruskega vohuna Aleksandra Litvinenka, ki je bil zastrupljen z radioaktivnim polonijem 210, se je vključil tudi ameriški zvezni preiskovalni urad FBI. Kot piše današnji britanski časnik Observer, so se pojavili namigi, da je hotel Litvinenko izsiljevati nekatere ruske vohune in poslovneže, poročajo tuje tiskovne agencije.

FBI in britanska policija sta v Washingtonu zaslišala nekdanjega agenta ruske tajne službe KGB Jurija Švetsa, ki je trdil, da lahko pojasni ozadje Litvinenkove smrti. Kot piše Observer, naj bi imel Litvinenko zaupne dokumente s škodljivimi informacijami za Kremelj v povezavi z naftnim velikanom Jukosom in procesom proti nekdanjemu prvemu možu koncerna Mihailu Hodorkovskemu, ki je na prestajanju devetletne zaporne kazni zaradi utaje davkov.

Časnik The Times je 27. novembra pisal, da je Litvinenko nekaj tednov pred smrtjo odpotoval v Izrael, da bi nekdanjemu drugemu možu Jukosa Leonidu Nevzlinu predal dosje o preiskavi državnega prevzema Jukosa. Na povezavo z Jukosom namiguje tudi poročanje časnika The Mail on Sunday, ki je opozoril na strmoglavljenje helikopterja, v katerem je marca leta 2004 umrl britanski odvetnik, ki je bil povezan s Hodorkovskim; preiskava je takrat sicer možnost sabotaže izključila.

Reid: Preiskava Litvinenkove smrti tudi drugod po Evropi

Britanski notranji minster John Reid je danes povedal, da se policija pri preiskavi zastrupitve nekdanjega ruskega vohuna Aleksandra Litvinenka ne bo omejevala le na Veliko Britanijo, ampak bo preiskovala sledi tudi drugod po Evropi.

Reid je tudi prepričan, da Moskva Londonu zagotavlja vso potrebno pomoč pri razjasnitvi ozadja Litvinenkove smrti. Kot je dejal, bo na srečanju s kolegi iz ostalih evropskih držav v ponedeljek in torek v Bruslju skušal o zadevi dobiti čim več infomacij. Zdravstvene oblasti so se že povezale z drugimi evropskimi kolegi in policijska preiskava bo potekala, kamor bodo vodile sledi, ne le v Veliki Britaniji, je dejal Reid.

Je Scaramella naslednji?

Švets naj bi bil tudi veza italijanskega akademika Maria Scaramelle , ki se je na dan zastrupitve srečal z Litvinenkom in pri katerem so odkrili radioaktivni polonij 210. Scaramella, ki je še vedno na opazovanju v londonski bolnišnici, sicer ne kaže znakov zastrupitve, zdravniki pa opozarjajo, da bi lahko zbolel za rakom.

Časnik navaja tudi pričevanje ruske študentke v Londonu Julije Svetličnaje, ki je razkrila, da naj bi imel Litvinenko nekatere dokumente ruske obveščevalne službe FSB in da jo je nagovarjal, naj se priključi "poslu", s katerim bi z izsiljevanjem različnih vplivnežev dobila več 10.000 funtov. Po njenih besedah je imel Litvinenko podatke o posameznikih in podjetjih, ki so prišli v nemilost pri kremeljskih oblasteh, piše časnik.

Litvinenko je umrl 24. novembra, pred smrtjo pa je za svojo zastrupitev obtožil ruskega predsednika Vladimirja Putina. Slednji je obtožbe ostro zavrnil in jih označil za politično izzivanje. Putin je smrt Litvinenka sicer označil kot tragedijo in poudaril, da britanske zdravstvene oblasti niso našle nobenih dokazov, da je bila Litvinenkova smrt posledica nasilnega dejanja.

Litvinenko, ki je od leta 2000 živel v azilu v Londonu, je sicer zbolel 1. novembra, potem ko se je v londonskem hotelu najprej srečal z neimenovanim Rusom in nekdanjim sodelavcem iz sovjetske obveščevalne službe KGB Andrejem Lugovojem. Zatem pa se je v nekem londonskem suši baru srečal še s Scaramello.