London, Berlin in Pariz imajo že pripravljeno resolucijo

Stalne članice varnostnega sveta OZN in Nemčije bodo v Parizu iskali strategijo za ustavitev iranskega bogatenja urana. Zavzemajo se za odločnejši pristop.

Objavljeno
02. maj 2006 20.34
Iran naj bi skrivaj še vedno proizvajal jedrsko orožje - satelitska slika enega od iranskih obratov
Pariz/Tel Aviv - Predstavniki stalnih članic varnostnega sveta ZN (VS ZN) - Velike Britanije, Rusije, Francije in Kitajske - ter Nemčije, ki se bodo v Parizu pogovarjali o novih ukrepih glede Irana, bodo razpravljali o predlogu obvezujoče resolucije, ki bo od Teherana zahtevala prekinitev bogatenja urana, v nasprotnem primeru pa omogočila uvedbo sankcij in celo vojaško posredovanje.

Tako obvezujočo resolucijo je danes potrdilo tudi francosko zunanje ministrstvo. "Želimo, da VS ZN na Iran z resolucijo naslovi odločno in skupno sporočilo. Cilj je okrepiti avtoriteto Mednarodne agencije za jedrsko energijo in na obvezujoč način podpreti njene zahteve," je povedal tiskovni predstavnik ministrstva Jean-Baptiste Mattei.

Nicholas Burns, namestnik ameriške državne sekretarke in vodja ameriške delegacije na pogovorih v Parizu, je medtem povedal, da bodo danes razpravljali o obliki nove resolucije, ki pa naj bi bila predstavljena v sredo. Kot je še povedal, bo resolucija verjetno predstavljena v okviru sedmega poglavja Ustanovne listine ZN, ki omogoča uvedbo sankcij in vojaško posredovanje.

Srečanje šesterice bo potekalo na ravni političnih direktorjev pred novim srečanjem zunanjih ministrov teh držav 9. maja v New Yorku. Gre za prvo srečanje, potem ko je Mednarodna agencija za jedrsko energijo (IAEA) v petek presodila, da Teheran ni sodeloval z agencijo in ni ustavil svojega jedrskega programa. Teheran, za katerega je mednarodna skupnost prepričana, da si želi priskrbeti jedrsko orožje, pa ostaja neomajen.

Iranski odpravnik poslov v Franciji Sajed Ali Moudžani je v arabskem novinarskem klubu v Parizu danes dejal, da Teheran od tokratnega srečanja v Parizu ne pričakuje "nič specifičnega". "Mi smo svojo odločitev že sprejeli," je dejal najvišji iranski diplomat v Franciji in dodal: "Dejstvo, da odločitve sprejemajo druge države, še ne pomeni, da je naša diplomacija utrpela kakršenkoli udarec. Mi imamo svojo logiko. Naša prva jedrska elektrarna bo začela delovati v letu dni, za nas je to bistveno."

Iran zaupa Rusiji in Kitajski

Iranski zunanji minister Manušer Motaki je medtem izrazil prepričanje, da bosta Rusija in Kitajska v preprečili sprejem kakršnihkoli sankcij v VS ZN. "Ti dve državi (Rusija in Kitajska) sta nam uradno in v okviru diplomatskih pogovorov zatrdili, da nasprotujeta morebitnim sankcijam in vojaškemu napadu," je za iranski dnevnik Kayhan povedal Motaki. Ponovil je tudi, da ponovna ustavitev bogatenja urana, ki jo od Irana zahteva mednarodna skupnost, nikakor ne pride v poštev. To velja tako za dokončno ustavitev kot tudi za začasno prekinitev dejavnosti bogatenja urana.

Vodja iranske organizacije za jedrsko energijo Golam Reza Agazadeh pa je medtem sporočil, da je uspelo Iranu uran obogatiti do 4,8 odstotka čistosti. "Bogatenja nad petimi odstotki, ki je potrebno za izdelavo jedrskega orožja, Iran ne načrtuje," je ob tem poudaril Agazadeh. Pred tem je Teheran aprila sporočil, da je obogatil uran do 3,6 odstotka čistosti, kar zadostuje za izdelavo jedrskega goriva.

Iran v sicer ponedeljek udeležence pariških pogovorov opozoril, naj ne uporabijo jezika sile in grožnje, ker to ne bo prineslo rezultata. Kot opozarjajo, vprašanje ustavitve bogatenja urana kljub ultimatu varnostnega sveta OZN "ni več na dnevnem redu".

Iz Teherana so v ponedeljek generalnemu sekretarju OZN Kofiju Annanu poslali pismo, v katerem se pritožujejo zaradi groženj ZDA z napadom, obsojajo " ameriške predstavnike zaradi njihovih nezakonitih in javnih groženj, da bodo proti Iranu uporabili silo ".

Če mu bodo ZDA "povzročile zlo", bo prva tarča Irana Izrael

Če bodo ZDA Iranu "povzročile zlo", bo Izrael prva tarča, ki jo bomo napadli, je zagrozil visoki poveljnik iranskih varuhov revolucije Mohamed Ebrahim Dekani. "Sporočili smo, da bo v primeru, če nam bodo ZDA storile zlo, Izrael prva tarča, ki jo bomo napadli," je zatrdil Dekani. Na vprašanje, kakšna je sposobnost Irana, da odgovori na napad ameriških težkih bombnikov dolgega dometa, je odgovoril: "Ameriškim B-52 se bomo zagotovo uprli. Islamska republika Izraela ni nikoli priznala, iranski predsednik Mahmud Ahmadinedžad pa je v preteklih mesecih večkrat izjavil, da bi bilo treba judovsko državo "izbrisati s svetovnega zemljevida".

Izrael bi sodeloval v vojaški akciji proti Iranu

Poveljnik izraelske vojske generalporočnik Dan Halutz je ob izraelskem spominskem dnevu dejal, da svet ima vojaške kapacitete, s katerimi bi lahko Iranu preprečil razvoj jedrskega orožja in da bi Izrael lahko sodeloval v taki akciji. Po Halutzovem mnenju bi Iran, oborožen z jedrsko bombo, ogrožal obstoj izraelske države.

Izjava poveljnika je najbolj eksplicitna izjava kakega izraelskega predstavnika o morebitnem sodelovanju Izraela v mednarodni akciji proti Iranu. Kot obrambo proti iranskim jedrskim ambicijam Izrael podpira v prvi vrsti diplomatski pritisk, izraelski predstavniki pa so večkrat poudarili, da bi vodenje morebitnega vojaškega posredovanja prepustili mednarodni skupnosti.