London na lovu za krivci

Londonska policija je na lovu za petimi osumljenci za četrtkove napade. Notranji minister Clarke je zanikal, da naj bi bili osumljenci že lani prvič aretirani.

Objavljeno
13. julij 2005 22.06
Napadalci - kaže, da gre celo za samomorilske napade - so bili domačini
London/Bruselj - Britanski mediji so v torek objavili imena treh od štirih osumljencev za četrtkove napade v Londonu. Po njihovih navedbah naj bi vsi bili britanski državljani pakistanskega rodu, ki nikoli prej niso bili povezani s terorizmom. Preiskava se nadaljuje, prvi izsledki pa kažejo, da je v britanski prestolnici šlo za vrsto samomorilskih napadov, ki so po uradnih podatkih zahtevali 52 smrtnih žrtev, okrog 700 je bilo ranjenih, nekaj čez 30 pa je še vedno pogrešanih.

Po poročanju britanske RTV mreža BBC pa britanska policija išče še petega osumljenca, vendar pa informacije londonska policija ni želela komentirati. Je pa že potrdila, da so varnostne kamere minuli četrtek posnele štiri osumljence na postaji King's Cross v središču Londona malo pred napadi. Vsaj trije osumljenci naj bi umrli v napadih, BBC pa o petem domnevnem osumljencu ni sporočila podrobnosti.

Po navedbah medijev, ki se sklicujejo na različne obveščevalne in policijske vire, naj bi se vsi štirje osumljenci v London z vlakom pripeljali iz mesta Luton, kamor so prispeli z najetimi avtomobili. Na na postaji King's Cross v središču Londona so se razšli, nato pa izvedli napade. Sicer pa so v torek v Lutonu našli vozilo, v katerem so našli sledi eksploziva.

Lokalni mediji v Leedsu, kjer je policija v torek izvedla vrsto akcij, so v torek poročali, da naj bi bila dva osumljenca iz Leedsa. Gre za 19-letnega Hasiba Husseina in 22-letnega Shehzada Tanweerja, oba rojena v Veliki Britaniji, v eni izmed šestih preiskanih stavb pa naj bi našli sestavne dele za bombe.

Britansko - francoski nesporazum

Britanski notranji minister Charles Clarke je državam članicam EU hlastno zatrjeval, da so bili nekateri osumljenci za četrtkove londonske napade aretirani že v preteklosti. Francoski notranji minister Nicolas Sarkozy je namreč novinarjem v Bruslju dejal, da naj bi določene osumljence aretirali že leta 2004. “To je popolnoma neresnično. Ne morem verjeti, da je izjavil kaj takšnega,” je bil osupel Clarke.

Kot je kasneje razložil tiskovni predstavnik francoske vlade, Sarkozy ni imel v mislih aretacij osumljencev za londonske napade, pač pa za aretacije članov teroristične skupine, ki naj bi ji pripadali tudi osumljenci za napade na London.

Policijske sledi pripeljale vse do Poljske

Poljska policija je sporočila, da je zaradi možne povezave s četrtkovim terorističnim napadom v Londonu uvedla preiskavo proti britanskemu državljanu pakistanskega porekla, ki živi v poljskem mestu Lublin. Tiskovna predstavnica poljske specialne policije ABW Agata Studenny je ob tem dejala, da doslej zbrani dokazi ne izključujejo možnosti, da obstaja povezava med njim in skrajno skupino, da pa doslej še niso našli dovolj dokazov za njegovo aretacijo.

Po namigu nekega prebivalca mesta je policija preiskala njegovo stanovanje v mestu Lublin na jugovzhodu Poljske in mu zasegla računalnik. Policija tako med drugim preiskuje tudi vsebino trdega diska računalnika.

Identificirali že 11 žrtev napadov

Britanska kriminalistična policija Scotland Yard pa je danes sporočila, da so doslej identificirali 11 žrtev četrtkovih terorističnih napadov. Sicer pa je preživeli napada, 61-letni Richard Jones, ki je tik pred eksplozijo izstopil iz avtobusa, povedal, da je videl nekega potnika, verjetno napadalca, kako je večkrat nemirno segel v torbo. Tik pred eksplozijo na avtobusu pa je slišal strašen krik.

Blair napovedal novo protiteroristično zakonodajo

Britanski premier Tony Blair je med današnjim nastopom v spodnjem domu britanskega parlamenta, v katerem je odgovarjal na vprašanja poslancev, napovedal, da se bodo v prihodnjih tednih začela posvetovanja o novi protiteroristični zakonodaji. Obenem se je zavzel za dialog z islamsko skupnostjo v državi, da bi se tako lahko soočili s"sprevrženo napačno interpretacijo islama".

Britanski premier je obenem obsodil rasistično motivirane napade na britanske državljane azijskega rodu po četrtkovih terorističnih napadih v Londonu. Povedal je tudi, da je po napadih 12 ljudi še vedno v kritičnem stanju.

Kot je dejal, bo britanska vlada preučila ukrepe, s katerimi bi iz Velike Britanije izključili tiste, ki vzpodbujajo sovraštvo. Po njegovih besedah bodo preučili tudi možnost zaostritve postopkov za vstop v Veliko Britanijo.

Po Blairovih besedah se ne soočajo z osamljenim kriminalnim dejanjem. Gre za izjemno zlobno ideologijo, katere korenine segajo v sprevrženo in strupeno napačno interpretacijo islama. Tega se bo vlada, je napovedal premier, lotila tudi v sodelovanju z voditelji znotraj islamske skupnosti.

"Tega se je konec koncev mogoče lotiti in poraziti le znotraj same skupnosti, vendar pa lahko pri tem vsi pomagamo," je bil prepričan Blair.

Molk v počastitev spomina na londonske žrtve

Slovenija bo v četrtek ob 13. uri po srednjeevropskem času z dvominutnim molkom počastila spomin na žrtve londonskega terorističnega napada, je na dopisni seji sklenila slovenska vlada. V znak solidarnosti z Veliko Britanijo, ki jo je med predsedovanjem Evropski uniji doletela velika tragedija, se bo Slovenija z molkom, h kateremu je v vlogi naslednje predsedujoče države EU pozvala Avstrija, pridružila ostalim državam članicam EU.