Mati zahteva Bushevo pojasnilo

Cindy Sheehan iz Kalifornije, ki že od sobote vztraja nekaj kilometrov stran od ranča predsednika Georgea Busha v Teksasu in zahteva, naj ji osebno razloži, zakaj je moral njen sin umreti v Iraku.

Objavljeno
11. avgust 2005 13.01
Ameriški vojak v Iraku
Austin, London - Cindy Sheehan iz Kalifornije, ki že od sobote vztraja nekaj kilometrov stran od ranča predsednika Georgea Busha v Teksasu in zahteva, naj ji osebno razloži, zakaj je moral njen sin umreti v Iraku, po pričakovanju dobiva vse večjo podporo nasprotnikov vojne. Obenem pa je deležna ostrih napadov samooklicanih domoljubov, kot je komentator televizije Fox Bill O'Rilley. Ti jo zmerjajo, da je politično orodje levice.

Bill O'Rilley je 48-letni Sheehanovi najbolj zameril to, da se noče pojaviti v njegovi oddaji ter jo napada, da je cincarka, ker je menda najprej podpirala vojno, sedaj pa je ne več. Sheehanova je medtem odgovorila, da je O'Rilley sramota za resnico in ves človeški rod in da se ne namerava spustiti tako nizko, da bi nastopila v njegovi oddaji. Sheehanovo, ki z naraščajočo skupino protestnikov tabori ob cesti do Bushevega ranča, je v soboto med drugim obiskal svetovalec za nacionalno varnost Steve Hadley in ji razložil, zakaj gre v Iraku, kar pa je ni zadovoljilo, saj želi srečanje z Bushem.

Sheehanova se je sicer z Bushem že srečala dva meseca po sinovi smrti aprila 2004, na žalni slovesnosti v Fort Lewisu blizu Seattlea, vendar je bila razočarana nad predsednikom, ki se ni spomnil imena njenega sina Caseyja, poleg tega pa naj bi se obnašal neprimerno razposajeno in jo nespoštljivo klical kar"mamca". Nasprotniki vojne za Sheehanovo, ki želi Busha med drugim vprašati, ali bo morda pripravljen poslati v Irak svoji dve hčerki, zbirajo podpise pod peticijo Bushu, naj se z njo sreča in ji pojasni zadeve.

Sheehanovo nekateri že imenujejo"Rosa Parks"protivojnega gibanja, po temnopolti Američanki, ki je okrepila gibanje za državljanske pravice temnopoltih, ko ni hotela vstati s sedeža v prednjem delu avtobusa, rezerviranem samo za belce. Osrednji mediji njenemu protestu sicer ne namenjajo preveč prostora, zato pa se je na internetu vnela prava vojna med levimi in desnimi"blogerji", ki jo opredeljujejo kot junakinjo ali pa izdajalko, odvisno od mnenja, ki ga imajo o vojni in predsedniku.

Iran vpleten v tihotapljenje orožja v Irak

Britanska vlada je včeraj obsodila tihotapljenje orožja preko iransko iraške meje in ga ocenila kot nesprejemljivo. Višji častnik britanske vojske je danes razkril, da so pred dvemi tedni iraški obmejni organi prestregli večjo količino orožja in eksploziva. Britanske koalicijske sile že dolgo opozarjajo na ta problem, vendar je bil to prvi res konkreten dokaz, da se tihotapljenje dejansko dogaja. Ameriški obrambni minister Donald Rumsfeld je že opozoril iransko vlado na povečanje pretoka orožja in eksploziva skozi porozno iransko iraško mejo. “To je velik problem za koalicijske sile. To je problem za mednarodno skupnost in nazadnje tudi za Iran,” je opozoril Rumsfeld. Iran je že zanikal vpletenost v tihotapljenje orožja, vendar podatki kažejo, da je globoko vpleten v vojno, ki jo koalicijske sile v Iraku bijejo z uporniki.

Razkritje obmejnega incidenta je prišlo kmalu po napadu na ameriško patrolno kolono v mestu Baji, okoli 200 km severno od Bagdada ta torek. V napadu so umrli štirje vojaki, šest pa je bilo ranjenih.