Merklova odigrala odločilno vlogo

Evropski časniki se v današnjih izdajah posvečajo dogovoru o novi finančni perspektivi EU, ki so ga voditelji EU po dolgotrajnih pogajanjih dosegli v noči na soboto.

Objavljeno
17. december 2005 12.02
Rim/Pariz - Evropski časniki se v današnjih izdajah posvečajo dogovoru o novi finančni perspektivi Evropske unije za obdobje 2007-2013, ki so ga v noči na soboto po dolgotrajnih pogajanjih na zasedanju v Bruslju dosegli voditelji držav članic EU. Zlasti so pohvalili posredniško vlogo nemške kanclerke Angele Merkel; rimska La Repubblica ocenjuje, da je Merklova svojo nalogo opravila zelo spretno, francoski Le Figaro , da je Merklova na vrhu odigrala zelo močno vlogo, podobno pa meni tudi španski časnik ABC.

La Repubblica: Nemška kanclerka je na svojem prvem vrhunskem zasedanju svojo posredniško vlogo opravila zelo spretno, ko je blažila nič kaj prijazne poglede med francoskim predsednikom Jacquesom Chiracom in britanskim premierom Tonyjem Blairom. (...) Prav nemška kanclerka je bila tista, ki je v igro vnesla kompromisni predlog in s tem naredila konec pogajalskim blokadam. In prav ona je bila tista, ki je nove članice prepričala, naj sprejmejo finančni paket, ki še vedno zadovoljuje njihova pričakovanja in potrebe.

Le Figaro: Nemčiji, največji neto plačnici, se je treba zahvaliti, da je na vrhu v pogajanjih o proračunu nazadnje le prišlo do rešitve. Francosko-britanski spor med dvema močnima značajema - britanskim premierom Tonyjem Blairom in francoskim predsednikom Jacquesom Chiracom je dosegel takšno intenziteto, da je lahko le nekdo tretji ponudil izhod. Kanclerka Angela Merkel, novinka v evropskih krogih, je svoj prvi nastop uspešno izrabila.

Izkazala se je za osebo, brez katere se Evropa ne bi mogla rešiti iz nove krize, obenem pa je z avtoriteto prevzela vodenje v zadnjem času precej težko vodljive vprege petindvajseterice. In tudi to je pripomoglo, da je Tony Blair lahko ohranil obraz.

ABC: Merklova je Blaira vrgla iz sedla in uspela zagotoviti dogovor o evropskih blagajni. Britanskega premiera je nemška kanclerka pustila brez manevrskega prostora, ko je v želji, da bi zasedanje, posvečeno proračunu, izvlekla iz blata, predstavila načrt za povišanje prispevka vseh držav. Tako je prišla na pol poti med junijskim luksemburškim in prvotnim britanskim predlogom iz začetka decembra, s tem pa je London prisilila k izboljšavam slednjega.