Mladi v Franciji v torek spet na ulicah

Glavna francoska študentska in dijaška združenja so kljub obljubljenim spremembam zakona o prvi zaposlitvi za torek napovedala nove nacionalne proteste.

Objavljeno
10. april 2006 23.18
Množični protesti v Franciji
Pariz - Glavna študentska in dijaška združenja v Franciji so kljub napovedanim spremembam spornega zakona o pogodbi za prvo zaposlitev (CPE) za torek napovedala nove demonstracije po državi. Po navedbah dijaškega združenja FIDL želijo s tem nadaljevati pritisk na predsednika Jacquesa Chiraca, medtem ko vlada odloča, kako bo nadomestila predlog CPE, ki je v Franciji sprožil nezadovoljstvo. Študentsko združenje UNEF pa želi, da bi vlada opustila še nekaj načrtovanih reform.

Sindikati in študentske organizacije so sprva napovedovali, da bodo proteste nadaljevali v primeru, da vlada ne bo umaknila spornega zakona. Predstavniki sindikatov naj bi se po umiku spornega zakona, ki naj bi ga vlada nadomestila z novim predlogom zakona, po napovedih tudi sešli še danes.

Novi predlog zakona, ki naj bi nadomestil sporno zakonodajo, ki je uvajala CPE, predvideva državne pomoči vsem delodajalcem, ki bi redno zaposlili mlade v težavah. Po novem predlogu, ki so ga oblikovali poslanci vladajoče UMP, bi država delodajalcem namenila pomoč za obdobje dveh let, če bi zaposlil mlade med 16 in 25 letom starosti z nizko izobrazbo ali iz "občutljivih urbanih območij". Pri slednjih gre predvsem za predmestja, kjer živi velik delež priseljencev in kjer brezposelnost med mladimi ponekod dosega celo 40 odstotkov. V povprečju stopnja brezposelnosti med mladimi v Franciji znaša med 22 in 23 odstotkov.

Znesek pomoči za vsakega mladega zaposlenega človeka v omenjenih primerih bi prvo leto zaposlitve znašal 400 evrov na mesec, drugo leto pa 200 evrov mesečno. Stroški, ki bi jih ob uveljavitvi novega predloga zakona imela Francija, bodo po prvih ocenah letos znašali 150 milijonov evrov, za leto 2007 pa so ocenjeni na 300 milijonov evrov. Tako nastale stroške naj bi krili z zvišanjem davka na tobačne izdelke. Kratkoročno naj bi zagotovili tudi 50.000 mest za izobraževanje zapostavljene mladine.

De Villepin: Obžaluje pomanjkanje razumevanja

Francoski predsednik Jacques Chirac se je davi s premierom Dominiquom de Villepinom pogovarjal o spornem zakonu o prvi zaposlitvi (CPE). Popustila sta pritiskom študentov in obljubila, da bo vlada spremenila CPE. S spremembo 8. člena zakona naj bi izboljšali možnost zaposlitve manj izobraženih. Podrobnosti o novih ukrepih glede zaposlovanja mladih bodo predstavljene še danes.

De Villepin, predlagatelj spornega zakona, je po srečanju s Chiracom dejal, da obžaluje pomanjkanje razumevanja. Dejal je, da je želel veliko brezposelnost mladih, ki je 23-odstotna, zmanjšati s hitrimi ukrepi. “Tega niso vsi razumeli, lahko povem z obžalovanjem,” je dodal.

Pogodba o prvi zaposlitvi je bila del obsežnega zakona o enakih možnostih, ki je bil odgovor na nemire v revnih predmestjih francoskih mest novembra lani. Ukrep je sprožil množične proteste sindikatov in študentov, ki so de Villepina obtožili, da želi ukiniti težko pridobljene delavske pravice in diskriminirati mlade ljudi. Zaradi krize, ki je trajala deset tednov, so ulice francoskih mest preplavili milijoni ljudi, protesti pa so se občasno sprevrgli v nasilje.

De Villepin in Chirac vse manj priljubljena

Raziskava javnega mnenja, narejena za časnik Liberation, je pokazala, da je priljubljenost premiera de Villepina iz 49 odstotkov prvi teden januarja ta teden padla na 25. Hkrati je v enakem obdobju nepriljubljenost predsednika Chiraca zrasla iz 56 na 64 odstotkov.