Beograd - Beograjsko sodišče je danes izreklo sodbe obtožencem za umor poveljnika paravojaške enote Željka Ražnatovića Arkana 15. januarja 2000 in trem dosodilo po 30 let zapora, preostalim petim pa skupno 30 let zapora. Arkanove morilce je sodišče v Beogradu obsodilo že oktobra 2001, vendar je srbsko vrhovno sodišče sodbe razveljavilo in zahtevalo novo sojenje.
Na 30 let zapora so bili kot neposredni storilci zločina obsojeni Dobrosav Gavrić, Milan Djurišić in Dragan Nikolić. Eden od pomagačev je dobil devet, trije po šest, eden pa tri leta zapora. Prvo in drugoobtoženi danes nista prišla na sodišče, zato bodo za obema razpisali tiralico.
Arkana in dva njegova prijatelja so sredi januarja leta 2000 ustrelili v beograjskem hotelu Intercontinental. Večino vpletenih v atentat na takrat enega od najbogatejših Srbov so aretirali že v nekaj dneh po atentatu.
Sodni postopek ponovili trikrat
Sodni postopek proti obtožencem, ki so ga začeli ob koncu leta 2000, je imel zanimive preobrate, tudi zato, ker so ga trikrat ponovili. Beograjsko sodišče je prvoobtoženega Gavrića oktobra 2001 obsodilo na 20, Djurišića in Nikolića pa na po 15 let zapora.
Srbsko vrhovno sodišče je septembra 2002 vse tri sodbe razveljavilo zaradi pomanjkanja dokazov in naložil novo sojenje, ki so ga začeli aprila 2003, vendar prekinili januarja letos zaradi odstopa predsedujočega sodnemu senatu. Arkanovim morilcem so tretjič začeli soditi marca letos.
Arkanovi Tigri strah in trepet na bojiščih
Ob razpadu SFRJ in izbruhih vojn na začetku devetdesetih letih prejšnjega stoletja je Arkan ustanovil prostovoljno paravojaško enoto Tiger, ki je kmalu postala strah in trepet na bojiščih na Hrvaškem, v BiH in na Kosovu. Vzporedno z vojaškimi pohodi "tigrov" je naraščala tudi ekonomska in politična moč prvega med njimi, Arkana. Arkan je med vojnimi vihrami ustanovil tudi lastno Stranko srbske enotnosti, s katero mu je uspelo priti celo v srbski parlament.
Arkan je zaslovel tudi s prvim zasebnim nogometnim klubom v Srbiji (Obilić), ki mu je uspelo preriniti se celo v prvo ligo in postati državni prvak. Morda še bolj zanimiva pa je bila Arkanova poroka s takrat nadvse priljubljeno pevko ljudskih melosov Ceco.