Na Lampedusi je zavrelo

Na italijanskem otočku Lampedusa pred tunizijsko obalo se je zgodilo, kar so poznavalci napovedovali že dolgo.

Objavljeno
21. september 2011 15.24
Posodobljeno
21. september 2011 15.24
Tone Hočevar, Rim
Tone Hočevar, Rim

Rim - Potem ko so nezakoniti prišleki dan prej požgali svoj zbirni center, ostali brez strehe nad glavo in se jih je več kot tisoč razkropilo po otoku, je domačinom do konca prekipelo. Iskro je potem sprožil spopad v neposredni bližini bencinske črpalke v starem pristanišču. Tam so Tunizijci s petimi plinskimi bombami, ukradenimi v porušenem zbirnem centru, grozili, da bodo zažgali in vrgli v zrak ves otok. Kakšnih petdeset domačinov je prišleke pri črpalki napadlo, potem pa so se po vsem otoku vneli spopadi vseh proti vsem. Skupina nezadovoljnih otočanov je napadla tudi župana, češ da je zdaleč preveč prizanesljiv do kriminalcev, ki prihajajo na Lampeduso, kakor če bi bili ubogi begunci. Ko so potem policisti obračunavali s Tunizijci, je bilo več deset ranjenih na obeh straneh, oblasti pa so se naposled zganile in začele odvažati prišleke v centre po vsej Italiji z vojaškimi letali.

Na Lampedusi je bilo skrajno napeto ves dan. Otroke so zaprli v šole in jih tam stražili, vsi uradi in trgovine so bili zaprti, policisti pa so jih dobivali po grbi z ene in druge strani. Domačini so se z veliko jezo lotili tudi novinarjev, ki redno poročajo o prihodih prebežnikov. Najprej so pretepli stalne dopisnike, potem pa še dopisnika televizije Sky, ki sta edina posnela spopad med policijo in Tunizijci. Na njunih posnetkih so policisti grobo obračunavali s tujci in jih metali čez zid nekaj metrov v globino.

Napetost na Lampedusi je vedno največja, kadar se množično izkrcavajo Tunizijci, praviloma mladi moški, ki bi radi odšli za boljšim življenjem na sever Evrope. Redko pa so izbruhi nezadovoljstva, kadar se izkrcavajo reveži iz Afrike, od katerih jih veliko konča v valovih Sredozemlja, še preden pridejo do Lampeduse. Ob brodolomih Afričanov so domačini večkrat sodelovali pri reševanju in prišlekom pomagali tudi z obleko in odejami.