Varšava - Na ulicah poljske prestolnice Varšava se je danes na ločenih zborovanjih zbralo več tisoč protestnikov. Ena skupina protestira proti vladi premiera Jaroslawa Kaczynskega in zahteva predčasne volitve, druga pa izraža podporo vladajočim konservativcem. Za popoldne pa je tudi Kaczynskijeva stranka Zakon in pravičnost (PiS) napovedala množičen shod.
Ocene o udeležbi na protestih so različne. Po poročanju nemške tiskovne agencije dpa se je zbralo okoli 10.000 protivladnih demonstrantov, v podporo vladi pa okoli tisoč ljudi. V podporo vladi se je zbralo 4000 ljudi. Po navedbah največje opozicijske stranke Državljanska platforma (PO) se je pozivu stranke k demonstracijam odzvalo okoli 12.000 ljudi. Po ocenah policije je bilo teh protestnikov okoli 7000.
Kaczynskega podpira tudi katoliški Radio Maryja, ki je poslušalce pozval k obranitvi države, ki je "v nevarnosti zaradi liberalnih in postkomunističnih napadov."
Demonstracije so vrh politične drame, do katere je prišlo konec septembra, ko je premier Kaczynski odstavil ministra za kmetijstvo in vodjo populistične stranke Samoobrona Andrzeja Lepperja, s čimer je koalicija pod vodstvom PiS razpadla. Koalicija med PiS in LPR še obstaja, vendar nima več večine v parlamentu. LPR je v petek predlagala vrnitev Samoobrone v vladno koalicijo.
Sicer je medtem poljski pravosodni minister sprožil preiskavo o televizijskem posnetku, na katerem je videti državnega sekretarja v uradu premiera Adama Lipinskega iz PiS, kako poslanki Samoobrone Renati Beger ponuja visok položaj v kmetijskem ministrstvu in finančno podporo za prestop v PiS.
Spodnji dom poljskega parlamenta pa bo na rednem zasedanju, ki se bo začelo 10. oktobra, odločal o samorazpustitvi in razpisu predčasnih parlamentarnih volitev. Za razpustitev parlamenta je potrebna dvotretjinska večina oziroma 307 glasov, ki pa jih poslanci ne morejo zbrati brez podpore vladajoče PiS. Če bo glasovanje uspelo, bo predsednik Lech Kaczynski določil datum novih volitev.