Kabul - Mednarodna misija Isaf, ki deluje pod okriljem zveze Nato, se je danes razširila na ves Afganistan, saj je od koalicijskih sil pod vodstvom ZDA prevzela nadzor nad nemirnim vzhodom države. Poveljnik sil Isaf David Richard je na današnji slovesnosti ob širitvi misije v Kabulu poudaril, da gre za "zgodovinski dan tako za Afganistan kot za Nato."
Generalni sekretar severnoatlantskega zavezništva Jaap de Hoop Scheffer pa je danes v sporočilu za javnost zapisal, da je širitev misije Isaf dokaz zavezanosti zveze Nato, Afganistancem pomagati zgraditi lepšo prihodnost. V okviru teh prizadevanj bo zavezništvo kmalu začelo dobavljati orožje afganistanski vojski in uriti njene vojake, je še napovedal de Hoop Scheffer.
Za mir bo skrbelo prek 30 tisoč vojakov
S širitvijo je pod poveljstvo zveze Nato prišlo še okoli 12.000 ameriških vojakov, ki so doslej delovali v Afganistanu v okviru koalicijskih sil. Misija Isaf bo tako poslej štela 32.000 pripadnikov iz 26 članic Nato in enajstih partnerskih držav.
O prevzemu nadzora nad celotnim Afganistanom so se minuli četrtek dogovorili obrambni ministri Nato na neformalnem zasedanju v Portorožu, s tem pa se je končala postopna širitev misije Isaf v državi, ki se je začela leta 2003.
Slovenija poslala 54 vojakov in donacijo
V njej trenutno deluje tudi 54 slovenskih vojakov, ki so nameščeni v zahodnem delu Afganistana v Heratu in Kabulu, kanadski kontingent pa šteje 2300 mož in je nameščen v okolici Kandaharja na nemirnem jugu Afganistana.
Obrambni minister Karl Erjavec je v Portorožu med drugim povedal, da je slovensko obrambno ministrstvo predlagalo donacijo avtomatskih pušk in streliva afganistanskim silam. Kot je pojasnil, afganistanska vojska načrtuje povečanje za okoli 20.000 pripadnikov, polovico tega pa naj bi pomagala oborožiti Slovenija.
Poljska poslala vojake, ameriški senat povečal proračun
Na nedavni poziv vrhovnega poveljnika zveze Nato, naj države članice prispevajo okoli 2500 dodatnih vojakov za jug Afganistana, se je že odzvala Poljska, ki je ponudila okoli tisoč pripadnikov svojih sil, za vztrajanje pri zagotavljanju pomoči v Afganistanu se je zavzel tudi novi japonski premier Šinzo Abe.
Kako resna je situacija v Afganistanu, pa kaže tudi odločitev ameriškega senata, ki je prejšnji petek soglasno potrdil porabo dodatnih 70 milijard dolarjev za vojaške operacije v Iraku in Afganistanu v okviru proračunskega predloga za Pentagon v letu 2007.
Že četrta faza misije Isaf
Mednarodne varnostne podporne sile so bile sprva nameščene le v afganistanskem glavnem mestu Kabul in na severu države, nato še na zahodu, avgusta pa so se namestile tudi na nemirnem jugu, kjer so naletele na velik odpor talibanov. Današnja širitev na najbolj nemirni vzhod Afganistana, do katere prihaja skoraj pet let po napadu koalicijskih sil pod vodstvom ZDA na državo 7. oktobra 2001, je četrta faza misije Isaf.