Nato: Sodelovanje s Hamasom je izključeno

Obrambni ministri zveze Nato so se sestali z ruskim kolegom Sergejem Ivanovom in izpostavili željo, da bi sodelovanje z Rusijo v prihodnje še okrepiti.

Objavljeno
10. februar 2006 19.06
Sergej Ivanov
Palermo - Obrambni ministri zveze Nato so se danes zbrali na neformalnem srečanju v Taormini na Siciliji. Generalni sekretar Nata Jaap de Hoop Scheffer je poudaril, da je zmaga Hamasa na palestinskih volitvah pomeni veliko zavoro v negovanju odnosov Nata z novo palestinsko oblastjo. “Nemogoče je, da bi imel Nato opravka s Hamasom,” je dejal Hoop Scheffer. Nato se je s palestinskimi oblastmi nazadnje pogovarjal lansko leto, govorili pa so predvsem o tesnejših odnosih z državami Bližnjega vzhoda in Severne Afrike.

Že prejs so se ministri EU sestali z ruskim kolegom Sergejem Ivanovom in ob tem izrazili zadovoljstvo nad dosedanjim sodelovanjem med zavezništvom in Rusijo, hkrati pa so poudarili tudi, da želijo to sodelovanje v prihodnje še okrepiti. Kot je povedal slovenski obrambni minister Karl Erjavec, bi sodelovanje lahko okrepili predvsem pri uporabi določenih zmogljivosti Rusije, ki jih v Natu včasih primanjkuje.

"Predvsem gre tu za strateške letalske prevoze in tu smo pač postavili vprašanje, da bi bilo dobro, da bi Rusija še bolj sodelovala v tem okviru z Natom," je pojasnil Erjavec. Poudaril je še, da je sodelovanje med Natom in Rusijo še posebej pomembno, zlasti dokler so nekateri pogledi glede določenih vprašanj različni, saj je na podlagi dialoga možno te poglede usklajevati. Slovenija podpira ta stališča, je nadaljeval Erjavec, "predvsem, da bi dopolnjevali strateške zmogljivosti".

Kot je še povedal slovenski obrambni minister, je njegov ruski kolega Ivanov poudaril še, da se Rusija zavzema za še bolj odprt dialog z zavezništvom. Po Ivanovovem mnenju bi se sodelovanje Rusije z zavezništvom lahko okrepilo tako v smislu dopolnjevanja vojaških zmogljivosti kot tudi v boju proti terorizmu.

Rumsfeld izpostavil skupen projekt v Afganistanu

Ameriški obrambni sekretar Donald Rumsfeld pa je posebej poudaril skupen projekt Nata in Rusije v Afganistanu, zlasti v boju proti terorizmu in v boju proti trgovini z mamili oziroma v boju proti proizvodnji mamil, pa tudi pri pomoči pri obnovi Afganistana. Je pa Rumsfeld opozoril, da se ne strinja, da bi Rusija prodajala orožje Siriji, ker gre za državo, ki naj bi podpirala terorizem. V tem kontekstu Rumsfeld vidi dialog med Natom in Rusijo kot možnost, da se tudi o takih stvareh izmenjajo stališča, je še pojasnil Erjavec.

Tudi o humanitarni krizi v Darfurju

Erjavec je tudi pojasnil, da so se obrambni ministri Nata in Ivanov v Taormini pogovarjali tudi o humanitarni krizi v zahodni sudanski pokrajini Darfur, pri čemer so prav tako izrazili željo po tesnejšem sodelovanju med zavezništvom in Rusijo. Generalni sekretar Nata Jaap de Hoop Scheffer je nato po Erjavčevih besedah dejal, da bo potrebno te odločitve čim prej sprejeti v naslednjih tednih oz. mesecih.

Ivanov je ob tem napovedal, da bo Rusija v prihodnjih dneh v Darfur poslala še eno eskadriljo helikopterjev, ki se bodo pridružili ruskim silam, ki so že na območju. Po informacijah slovenskega obrambnega ministra naj bi imela Rusija v v Darfurju že okoli 200 vojakov in nekaj helikopterjev, "v Natu pa za zdaj še čakamo na potrebne odločitve".

Ruska mornarica v Sredozemlju

Sicer je ruski obrambni minister napovedal tudi, da se bo ruska mornarica že kmalu pridružila Natu pri nadzorovanju ladijskega prometa v Sredozemskem morju. Tako naj bi tudi Rusija pomagala pri obrambi civilnih ladij v Sredozemlju pred morebitnimi terorističnimi napadi. Sicer naj bi de Hoop Scheffer in Ivanov ta dogovor še danes potrdila na krovu ruskega rušilca Moskva, ki je zasidran v pristanišču Mesina na Siciliji.