Zvezno ustavno sodišče je odločilo, da nemška vojska oborožene sile lahko uporabi, vendar pod strogimi pogoji. Uporaba vojaških sil v Nemčiji je tako sprejemljiva samo v »izrednih razmerah katastrofalnih razsežnosti in ne kot odgovor na grožnjo, ki jo predstavljajo protestne množice«, so odločili ustavni sodniki.
Uporaba orožja je sprejemljiva kot zadnja možnost in jo mora odobriti zvezna vlada, ki odločitve ne sme prepustiti le obrambnemu ministru. Sestrelitev ugrabljenega potniškega letala ostaja tudi po današnji odločitvi nezakonita, vendar lahko vojaška letala z opozorilnimi streli poskušajo letalo prisiliti, da pristane, piše STA.
Ustavno sodišče je leta 2006 v odgovor na pritožbi dveh od 16 nemških zveznih dežel sicer odločilo ravno nasprotno. Nemška vlada je po terorističnih napadih v ZDA 11. septembra 2001 poskušala omogočiti večjo fleksibilnost pri vojaškem odzivu na morebitne teroristične napade, a jo je pri tem oviralo ustavno sodišče, ki je kot razlog navajalo stroge omejitve pri uporabi vojaške sile znotraj Nemčije, zapisane v ustavo kot odgovor na zlorabe in teror, ki so ga izvajale vojaške in paravojaške enote v času nacistične vladavine, zaključuje STA.