Nemčija ponuja laboratorijsko pomoč

Turške oblasti so okrepile nadzor po prvih primerih ptičje gripe na severozahodu džave. Poljska pa je prepovedala uvoz perutnine iz Romunije in Turčije.

Objavljeno
09. oktober 2005 21.23
Ankara/Bukarešta - Turška vlada je okrepila nadzor po prvih primerih ptičje gripe, ki so jih odkrili v soboto na neki puranji farmi na severozahodu države. Župan kraja Kiziksa, kjer je izbruhnila bolezen, je povedal, da so iz previdnosti ubili vso perjad na območju, pa tudi vse klateške pse, medtem ko so na farmi že uvedli karanteno. Na območju so odredili tudi prepoved lova.

"Na žalost smo soočeni s ptičjo gripo, vendar imamo vse pod nadzorom," je v soboto zvečer izjavil minister za kmetijstvo Mehdi Eker, ki je še zagotovil, da so sprejeli vse ukrepe, da se bolezen ne razširi. "Ni razloga za skrb," je dodal.

V prvem zabeleženem primeru ptičje gripe v Turčiji je v severozahodni provinci Balikesir poginilo kakih 2000 puranov. Purani so se z boleznijo najverjetneje okužili prek ptic selivk, gre pa za izoliran primer.

Na bližnjem območju Manyas je sicer zelo znan naravni rezervat, ki se med raznoliko favno še posebej ponaša z številnimi raznolikimi ptičjimi vrstami.

Romunski minister za zdravje svari pred pretiravanjem

Romunski minister za zdravje Eugen Nicolaescu je danes v Bukarešti opozoril pred pretiravanjem glede poročil o izbruhu ptičje gripe v Romuniji. Po dosedanjih podatkih v Romuniji ni ptičje gripe med ljudmi, je izpostavil ter poudaril, da izvajajo preventivne ukrepe.

Pred tem je Nicolaescu v soboto potrdil, da so v Bukarešti pri preiskavah treh primerkov poginulih rac z območja delte Donave potrdili primer okužbe s ptičjo gripo in da naj bi šlo za sev virusa H5N1. Vzorce so nato na dodatno testiranje poslali še v London, je še dodal.

Romunske oblasti so sicer zaradi omenjenih rac uvedle karanteno na območju osmih ribiških vasi na območju delte Donave oziroma v upravnem območju Tulcea. V vasi Ceamurlia de Jos, kjer so našli omenjene tri race, so pobili vso perjad in jo sežgali. "Ravnamo, kot da gre za zelo resen primer," je dejal romunski minister za kmetijstvo Gheorghe Flutur.

Prav tako so v Romuniji začeli pospešeno pozivati ljudi, naj se cepijo proti običajni človeški različici gripe. Tako naj bi zmanjšali tveganje, da bi se lahko kdo istočasno okužil tako z virusom ptičje gripe H5N1 kot človeškim virusom gripe A. Na območju omenjenih osmih vasi vlada med ljudmi prava panika in se cepljenja množično udeležujejo.

Bolgarija že zaostrila nadzor na meji

Zaradi odkritja ptičje gripe v Romuniji je sosednja Bolgarija že zaostrila nadzor na meji, s čimer naj bi skušala zajeziti širjenje bolezni. Tako so začeli na meji zasegati vse perutninske proizvode, hkrati pa tudi razkuževati vozila.

Ker pa bolezen prenašajo predvsem ptice selivke, ki naj bi bolezen prinesle iz jugovzhodne Azije, pa ti ukrepi najverjetneje ne bodo zadostovali. Strokovnjaki zato že opozarjajo, da bo bolezen najverjetneje zajela tudi Bolgarijo, še posebej, ker o ptičji gripi poročajo tudi iz Turčije.

Poljska prepovedala uvoz, Nemčija nudi pomoč

Poljska je zaradi nevarnosti širjenja ptičje gripe do nadaljnjega prepovedala uvoz perutnine in perutninskih izdelkov iz Romunije in Turčije. Nemčija pa je danes obe državi pozvala, naj Evropsko unijo in mednarodne strokovnjake seznanita s podrobnostmi izbruha. Ob tem je nemško kmetijsko ministrstvo državama ponudilo usluge nemških specializiranih laboratorijev za bolezni živali, ki bi lahko pomagali pri ugotavljanju vzroka smrti perutnine. Kot je poudaril predstavnik ministrstva Alexander Müller, je namreč sedaj težko ugotoviti, kakšno nevarnost predstavljajo primeri ptičje gripe.

Virus ptičje gripe H5N1 je od leta 2003 v jugovzhodni Aziji pomoril 63 ljudi, zaradi okužbe pa so pobili tudi na milijone perjadi, v Evropi pa so ga prvič zabeležili v petek, ko so o prvih primerih poročali v Romuniji. Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) se boji, da bi lahko prišlo do pandemije bolezni, če bi virus mutiral v hitro prenosljivo obliko s človeka na človeka.