Berlin – Grški upniki kažejo nekaj več razumevanja za novo vlado konservativnega premiera Antonisa Samarasa, če držijo poročila iz Bruslja, da bo trojka IMF, EU in EC varčevalna in reformna prizadevanja te države ocenila šele oktobra.
Zato pa je nemška kanclerka Angela Merkel, ki tudi želi, da Grčija ostane v evrskem območju, tarča ostrih kritik celo iz svoje koalicije. »Več časa za Grčijo pomeni več stroškov za Nemčijo, pri tem zagotovo ne bomo sodelovali,« je ob Samarasovem obisku v Berlinu časopisu Bild am Sonntag povedal generalni sekretar krščanskodemokratski stranki sestrske bavarske CSU. »Začeti je treba z urejenim izstopom Grčije iz evrskega območja, potem pa potrebujemo Marshallov načrt za gospodarsko obnovo države.« Alexander Dobrindt verjame, da bo Grčija prihodnje leto že izven evrskega območja, vanj pa se bo lahko vrnila šele po zadovoljivem izboljšanju grške konkurenčnosti. »Ne sme še naprej veljati: enkrat v evrskem območju, vedno v evrskem območju!«
Dobrindt namiguje, da jim bodo Grki nekoč celo hvaležni, če jim bodo z brco iz evrskega območja omogočili večjo konkurenčnost. Zagotovo pa mu že zdaj ni hvaležna kanclerka Merklova, ki je grškemu kolegu pravkar zagotavljala, da ga bodo v primeru uresničevanja obljubljenega varčevanja in reform podpirali še naprej. »Ta čas smo v odločilnem obdobju boja proti evrski dolžniški krizi in zato verjamem, da bi morali pretehtati naše besede,« je kanclerka povedala TV postaji ARD.
Na pomoč so ji priskočili tudi kolegi, visoki politik CSU Max Straubinger je Dobrindtovo izjavo imenoval celo provincialno česnanje: »Vera, da se bo Grčija z drahmo hitreje postavila na noge, prihaja iz Absurdistana.« Zunanji minister Guido Westerwelle pa je spomnil, da je grški premier v Berlinu in Parizu jasno povedal, da bo Grčija uresničila svoje obveze. »Tega mobinga proti eni sami evropski državi mora biti konec!«
Če se položaj v Grčiji pod novim premierom Samarasom ne bo hitro izboljšal, pa se lahko kanclerka pripravi na še hujše kritike. Gospodarski kazalci ustanove Ifo namreč že četrti mesec zapored kažejo poslabšanje tudi v Nemčiji, po treh letih slabo kaže izvoznemu gospodarstvu. S poslabšanjem nemškega gospodarstva računajo tudi pri Bundesbanki.
Po prepričanju analitikov je za to najbolj kriva evrska kriza, ki zmanjšuje tudi prostor za nemški izvoz. Zato pa sta finančna ministra Nemčije in Francije Wolfgang Schäuble in Pierre Moscovici v ponedeljek v Berlinu sporočila, da bosta njuni državi še tesneje sodelovali pri reševanju krize. Že v prihodnjih tednih načrtujejo ustanovitev posebne skupine, ki bo preučevala morebitno bančno unijo, okrepitev proračunske unije ter reševanje posameznih držav kot Grčija in Španija.