Podgorica/Beograd - Srbska vlada je danes vendarle priznala neodvisnost Črne gore, skoraj mesec dni po referendumu, na katerem so se Črnogorci odločili za odcepitev od Srbije. Črno goro so tako priznale že vse države na območju nekdanje Jugoslavije.
V sredo in danes so neodvisnost Črne gore priznale še Italija, Madžarska, Luksemburg in Češka, torej že polovica članic Evropske unije.
Med članicami EU so neodvisnost Črne gore prve storile Velika Britanija, Nemčija, Avstrija, Slovaška in Estonija, Francija in Grčija. Do tega priznanja je prišlo po ponedeljkovem zasedanju zunanjih ministrov v EU Luxembourgu. Takrat so v posebni deklaraciji priznali neodvisnost Črne gore, članice Unije pa ob tem pozvali, naj to storijo po nacionalnih postopkih in skladno z mednarodnim pravom.
Za Podgorico je izredno pomembno, da so ji neodvisnost med prvimi priznale tudi najmočnejše in največje države v svetu, ZDA, Rusija in Kitajska, nič manjšega pomena pa ni tudi priznanje držav članic nekdanje SFRJ, Bosne in Hercegovine, Hrvaške, Makedonije, kot tudi drugih držav v regiji (Albanije, Bolgarije, Romunije in Turčije).
Črnogorski veljaki so pred referendumom nekajkrat izpostavili, da bi radi videli, da jim neodvisnost kot prva prizna prav Srbija, s katero jo sicer čaka še veliko opravka v zvezi s postopkom razdružitve, nasledstva in vse tisto, kar so morale prestati tudi druge nekdanje članice SFRJ.
Diplomatska mreža bo usklajena s “kapacitetami države”
Črna gora ne bo imela veleposlaništva v vseh državah sveta. Kot je povedal minister Vlahović, bo njihova diplomatsko-konzularna mreža usklajena "s kapacitetami države" in naj bi šlo za "sodobno, majhno, učinkovito in mobilno diplomacijo". Črna gora bo imela v mnogih državah veleposlanike na t.i. nerezidenčni osnovi, kar pomeni - tako Vlahović - da bo diplomat služboval v Podgorici, državo, za katero bo akreditiran pa bo občasno obiskoval.
Vlahovićev predhodnik Branko Lukovac je v ponedeljek zatrdil, da bo imela Črna gora veleposlaništva v približno dvajsetih državah: v vseh državah nekdanje SFRJ, Washingtonu, Bruslju, Berlinu, Parizu, Rimu, Dunaju, Moskvi, Tokiu, kot tudi "Skandinaviji, dveh južnoafriških in eni južnoameriški državi".
Podgorica bo dobila 5,5 odstotka veleposlaništev SČG?
Zdaj že nekdanja državna skupnost SČG je imela v svetu skupno 63 diplomatsko-konzularnih predstavništev. Srbski finančni minister Mlađan Dinkić je nekaj dni po črnogorskem referendumu povedal, da Beograd in Podgorico čaka dogovor o razdelitvi veleposlaništev, vendar je zatrdil, da jih Črna gora od omenjenega števila ne more dobiti več kot 5,5 odstotka.
Srbija je prevzela vseh 63 veleposlaništev 5. junija dne, ko je njena skupščina razglasila, da je na podlagi ustavne listine SČG postala naslednica državne skupnosti in kot takšna podedovala tudi njeno mednarodnopravno subjektiviteto ter vse mednarodne listine in sporazume. Države, ki te dni uradno obveščajo Podgorico o priznanju neodvisnosti Črne gore, hkrati pošiljajo sporočila tudi v Beograd, v katerih priznavajo mednarodnopravno kontinuiteto Srbije.