Nogomet, nova politična hobotnica

(Italijanski) nogomet je v zadnjem času vse kaj drugega kot šport. Podkupovalna afera bi utegnila škodovati oziroma povzročiti celo razpad političnega sistema.

Objavljeno
22. maj 2006 08.06
Generalni direktor Juventusa Luciano Moggi (levo) s trenerjem državne reprezentance Marcellom Lippijem
Rim – Nogomet, ki je bil pred desetletji še šport, njegovo bistvo pa brcanje žoge, tako pretresa italijanski poslovni in politični svet, da sedanje škandale že primerjajo s slovitim »tangentopolijem« v devetdesetih letih. Takrat se je zaradi podkupovanja razletel politični sistem, tokrat pa še ni jasno, kako daleč sega hobotnica in ali so njeni glavni akterji dovolj močni, da bodo preprečili še kakšen razpad sistema. Za zdaj sta se razletela samo nogometna zveza in Agnellijev klub Juventus iz Torina.

Kako velik je nogometni posel, ki javnosti nikoli do konca ne pokaže vseh svojih računov, kaže izračun dnevnika Il Sole 24 Ore , da so veliki nogometni klubi zaradi škandala v zelo kratkem času izgubili kar 120 milijonov evrov. Vsi veliki lastniki največjih klubov upajo, da ne bo udarilo tudi po njih. Vsi se pretvarjajo, da prvoobtoženega, generalnega direktorja Juventusa Luciana Moggija, sploh ne poznajo, Moggi sam pa je povedal, da sta ga še nedavno vabila k sodelovanju največja milanska nogometna podjetnika Silvio Berlusconi in Massimo Moratti, lastnika Milana in Interja.

Luciana Moggija, ki je dolga leta operativno vodil najuspešnejši klub Juventus, last torinske družine Agnelli, za podkupovanje pa delil naokoli Fiatove avtomobile, so ujeli s prisluškovanjem njegovim telefonskim pogovorom. Uporabljal je šest mobilnih telefonov, dva s slovenskima karticama. Ukazoval je tudi, kdo je lahko sodnik; če ga sodniška trojka ni ubogala, pa se je celo zgodilo, da jo je zaklenil v slačilnico, torej ugrabil.

Moggi, ki je doma iz Neaplja, je vodil celo mafijsko mrežo, ki je urejala odnose v nogometni zvezi in tudi rezultate, njegov sin pa (verjetno v njegovem imenu) agencijo Gea World, ki je zastopala več kot 300 najboljših nogometašev, celo četo trenerjev, tudi nekaj predsednikov klubov. Ker so ob Moggijevem sinu agencijo vodili tudi sin trenerja državne reprezentance Marcella Lippija in še nekateri "juniorji", so kritiki prepričani, da je bilo že nekaj let vse, kar se je dogajalo na nogometnem nebu, vnaprej dogovorjeno in zrežirano, med drugim tudi sestava reprezentance.

Preiskave vodijo tri tožilstva, neapeljsko, torinsko in rimsko, seznami osumljenih so vedno daljši, štirim klubom pa se utegne zgoditi, da jih bodo izločili iz prve lige, ki je zlata jama za lastnike. Med klubi, ki se utegnejo posloviti, so poleg Agnellijevega Juventusa tudi Berlusconijev Milan, Fiorentina finančne in čevljarske družine Della Valle, in rimski Lazio.


Nadaljevanje preberite v današnjem Delu.