Washington - Ameriško vrhovno sodišče je v petek soglasno potrdilo pravico vojske, da vojake novači tudi na univerzah, kljub temu da pravila univerzitetnih kampusov prepovedujejo tovrstno delovanje organizacijam, ki vodijo diskriminatorno politiko. Ameriška vojska namreč prepoveduje služenje javno priznanim homoseksualnim osebam in univerze zaradi tega nočejo sodelovati z vojaškim novačenjem.
Brez glasu proti
Mnenje vrhovnega sodišča je bilo podprto z osmimi glasovi za in nobenim proti, sprejeto pa je bilo tudi brez sodnika Samuela Alita, ki ga v času predstavitve argumentov obeh strani še ni bilo na sodniški klopi. Odločitev vrhovnega sodišča ZDA je bila pričakovana, saj je stran administracije, ki je branila vojaški dostop na univerze, to utemeljevala tudi z dejstvom, da so ZDA sedaj v vojni.
Sodišče je pravzaprav potrdilo veljavnost zakona, ki univerzam grozi, da ostanejo brez skupno 35 milijard dolarjev proračunskega denarja, če na kampuse ne spustijo t. i. vojaških rekruterjev, ki novačijo nove vojake. Predsednik sodišča John Roberts pa je v mnenju sodišča med drugim navedel, da morajo univerze dovoliti dostop vojaškim rekruterjem, četudi ne gre za izgubo zveznih proračunskih sredstev. Univerze naj bi imele na voljo druge manj drastične oblike protesta proti vojaški politiki "ne sprašuj, ne govori", ki sicer dovoljuje služenje homoseksualnim osebam, če te tega pač javno ne razglašajo.
"Velika zmaga za vojsko in nacionalno varnost"
Roberts se v svojem mnenju ni dotaknil sporne politike, sprejete v času predsednika Billa Clintona, s svojim mnenjem pa je mimogrede odpravil vsak dvom v to, da lahko univerze na svojem zemljišču organizirajo proteste. Glavni pravnik konservativnega Ameriškega centra za zakonitost in pravičnost Jayja Sekulowa je že pozdravil odločitev vrhovnega sodišča, ki je po njegovem mnenju velika zmaga za vojsko in nacionalno varnost.