O karikaturah Preroka tudi papež

V Karačiju se je zbralo okoli 10.000 protestnikov, ki so nasprotovali objavi karikaturam Preroka. O njih se je z Libanonom pogovarjal tudi papež Benedikt XVI.

Objavljeno
16. februar 2006 19.53
Karači/Vatikan/Rim/Dunaj - V pakistanskem mestu Karači se je danes zbralo okoli 10.000 protestnikov, ki so protestirali proti objavi karikatur preroka Mohameda v več evropskih časnikih in ob vzklikih "Bog je velik" zažigali podobe danskega premiera Andersa Fogha Rasmussna. Proteste je spremljalo okoli 5000 policistov in paravojaških sil. O nasilju ne poročajo. V minulih dneh je nasilje, ki je spremljalo proteste, zahtevalo pet smrtnih žrtev.

Pakistanski predsednik Pervez Mušaraf in afganistanski predsednik Hamid Karzaj, ki je na obisku v Pakistanu, sta v sredo pozvala Evropo in ostali Zahod, naj obsodita objavo karikatur.

Papež o karikaturah z libanonskim premierom

Papež Benedikt XVI. se je srečal z libanonskim premierom Fuadom Sinioro. Pogovarjala sta se o nasilju v muslimanskem svetu zaradi objave karikatur Preroka. To je bilo prvo srečanje papeža s kakšnim muslimanskim voditeljem po začetku nemirov v muslimanskem svetu. Pogovor na štiri oči v papeževi knjižnici je trajal 20 minut, nato pa se jima je pridružila 12-članska libanonska delegacija. Vatikan je minuli teden glede nasilja zaradi objave karikatur pozval k obojestranskemu spoštovanju in izpostavil, da je sleherna nestrpnost vedno "grožnja miru".

Calderoli okaran zaradi majice s karikaturami Mohameda

Italijanski zunanji minister Gianfranco Fini je na današnji novinarski konferenci v Rimu javno oštel svojega vladnega kolega, ministra za reforme Roberta Calderolija, ki vztrajno nosi majico s spornimi karikaturami preroka Mohameda, in ga pozval k redu.

"V tako težkem in občutljivem obdobju v odnosih med Evropo in islamskim svetom se moramo vsi, še posebej minister države, držati resnega in odgovornega obnašanja," je po pogovoru s svojim španskim kolegom Miguelom Angelom Moratinosom povedal Fini. "Obsoditi moramo vsakršno dejanje in odnos, ki bi lahko žalil verska čustva," je še dodal.

Calderoli, sicer član desničarske Severne lige, ki je koalicijska partnerica v vladi premiera Silvia Berlusconija, trdi, da je njegova majica "boj za svobodo in demokracijo". Pred nekaj dnevi je razglasil, da bo "majico slekel, ko bodo islamisti priznali naše pravice".

"Čas je, da nehamo s pravljico, da moramo iskati dialog z muslimani. Njihov cilj je zgolj v tem, da nas ponižajo," je dejal Calderoli, ki je tudi sicer znan po svojih provokativnih izjavah. Italijanski časniki so v sredo sicer poročali, da je Calderoli dejal, da je Berlusconi od njega zahteval, da odstopi, vendar premier te zadeve še ni javno komentiral.

Moeller: Pogovori o sporu glede karikatur "odlični"

Na pobudo avstrijskega predsedstva Evropske unije pa je danes na Dunaju potekalo srečanje predstavnikov Avstrije in Danske ter visokih muslimanskih voditeljev iz Sirije in BiH, katerega namen je bila pomiritev spora zaradi objave karikatur preroka Mohameda v evropskih časnikih. Danski zunanji minister Per Stig Moeller je po srečanju izrazil zadovoljstvo, saj je srečanje potekalo "odlično", predstavljeni pa so bili številni predlogi za rešitev konflikta.

Na srečanju je bila predstavljena kopica predlogov, kako bi bilo mogoče doseči napredek pri reševanju konflikta, ki so ga sprožile sporne karikature, sedaj pa moramo te predloge preizkusiti, je povedal Moeller. Vse strani so se strinjale, da je treba konflikte in nesporazume, kakršni so se razplamteli tokrat med arabsko, muslimansko in evropsko kulturo, v prihodnje preprečiti, je še poudaril danski minister.

Turčija kot posrednica v sporu?

"Srečanje je bilo majhen signal," pa je po pogovorih dejala avstrijska zunanja ministrica Ursula Plassnik in dodala, da je bila zgrajena " majhna mreža mostov". Pogovori so bili po njenih besedah odprti in odkriti in predstavljajo "uspešen poskus za več razumevanja". O vlogi Turčije kot posrednice v sporu o karikaturah na današnjem srečanju niso govorili, je še povedala ministrica, obenem pa dodala: " Turčija ima tu posebno vlogo."

Srečanja na Dunaju sta se poleg Plassnikove in Moellerja udeležila tudi sirski veliki mufti Ahmed Bader Hason in vodja islamske skupnosti v BiH Mustafa Cerić. Hason je pred začetkom pogovorov povedal, da je skušal z danskimi oblastmi v zvezi s karikaturami stike navezati že pred tremi meseci, da pa takrat ni dobil nobenega odgovora. Kot je kritično dodal, je dialog doslej potekal le na politični ravni: "Ljudje na ulicah so bili pozabljeni."

Karikature, ki so za muslimane bogokletne, je septembra lani kot prvi objavil danski časnik Jyllands Posten, nato pa so se v zadnjih tednih pojavile tudi v več drugih zahodnih časnikih. Spor je sprožil bojkot danskih proizvodov in nasilne proteste v muslimanskem svetu, v katerih je umrlo več ljudi.