Beograd - Pisanje vodilnega lista med beograjskim rumenim tiskom o domnevnem umiranju na obroke generala Mladića v resnici spada v vse dosedanje poluradne zgodbe o koncu njegovega begunstva. Te so letošnjo zgodnjo pomlad preplavile medije, ko so v Haagu in Bruslju zaman pričakovali, da bo srbski premier Vojislav Koštunica izpolnil obljubo glavni haaški tožilki Carli Del Ponte, da bo do konca aprila najbolj iskani haaški ubežnik general Ratko Mladić v rokah mednarodne pravice, to je Mednarodnega sodišča za vojne zločine z območja nekdanje Jugoslavije (Icty).
Sledilo je blago kaznovanje Beograda, ki pa je užaljenega srbskega premiera Vojislava Koštunico, v resnici edinega odgovornega, da se je haaška zgodba končala neuspešno, tako razjezilo, da je začel udrihati po EU. Vmes je predsednik nacionalnega sveta za sodelovanje z Ictyjem Rasim Ljajić –gre za politika, ki mu Carla Del Ponte najbolj zaupa – povedal, da nihče, ki je v minulih dneh, tednih in mesecih iskal Mladića, v resnici ne ve, kje je general, kajti za njim se je sredi minulega leta izgubila vsakršna sled. "Bili bi v precej boljšem položaju, če se glede haaških beguncev ne bi sprenevedali in bi na dan prišli s čisto resnico, da v Srbiji o generalu Mladiću ni ne duha ne sluha," je izjavil Ljajić, vendar informacija ne doma in ne na tujem ni naletela na ustrezno pozornost.
Pred dnevi je vodja srbske diplomacije Vuk Drašković v Parizu pozval tuje obveščevalne službe, naj pomagajo srbskim v lovu na generala Mladića. Tudi ta poziv doma in zlasti na tujem jemljejo kot eno cenenih zvijač odgovornih v Beogradu, pa čeprav v Draškovićevem primeru ne sodelujejo tisti, ki so se tako hudo sprli z Evropo, da je pred dnevi komisar za širitev EU Olli Rehn po svoji tiskovni predstavnici Krisztini Nagy poslal "zahvalo" srbskemu premieru Vojislavu Koštunici, ker krivde za sramotni poraz srbsko-črnogorskih žogobrcarjev z argentinskimi na svetovnem nogometnem prvenstvu v Nemčiji – ni zvalil na EU.
Več si preberite v jutrišnjem NeDelu