Oborožen spopad med Južno Korejo in Japonsko?

Otočje, bogato z naravnimi viri, ki ga Japonci imenujejo Takešima, Korejci pa Dokdo, je zanetilo spor med državama. Južna Koreja je že omenila oborožen spopad.

Objavljeno
20. april 2006 20.26
Japonski premier Koizumi
Seul - Japonska in Južna Koreja se prepirata zaradi spornih otočkov, ki so pod južnokorejskim nadzorom, Japonska pa trdi, da so njeni.

Seul je Tokio obtožil, da ima neokolonialistične težnje, in posvaril pred oboroženim spopadom. Gre za otočje, ki ga Korejci imenujejo Dokdo, Japonci pa Takešima.

Napetosti so se zaostrile, ko je Japonska napovedala, da bo raziskovala otočke, ki so bogati z naravnimi viri. Z zahodne japonske obale sta v sredo izpluli dve japonski ladji, da bi se lahko raziskovanje začelo danes. Južna Koreja je zato na območje napotila 20 vojaških čolnov.

Južnokorejsko zunanje ministrstvo je poklicalo na pogovor japonskega veleposlanika v Seulu in ga opozorilo na možnost oboroženega spopada. Južnokorejski predsednik Roh Moo-hyun je Tokio medtem obtožil, da ima imperialistične težnje. "Nekateri ljudje imajo ozemeljske zahteve do nekdanjih kolonij, ki so jih zasedli z vojno agresijo," je dejal Roh.

V Tokiu je vodja kabineta japonskega premiera Šinzo Abe dejal, da imajo s Seulom "neformalne" stike. Tokio naj bi ponudil, da bo ustavil raziskovanje na otočkih, če Seul ne bo spremenil imen krajev na tem območju. Abe je navedbe medijev zanikal in dejal, da bo Japonska nadaljevala s projektom. "Japonska obalna straža se pripravlja na izvedbo pomorske raziskave, ki temelji na mednarodnem pravu," je povedal Abe.

Otočje Dokdo oziroma Takešima obkroža morje, bogato z ribami, obe državi pa trdita, da je to območje del njune izključne gospodarske cone. Območje naj bi bilo tudi bogato z zemeljskim plinom.