Ognjeni zublji še kar požirajo

Na Hrvaškem je bilo letos že 8500 požarov, a gasilci pravijo, da njihova sezona še ni končana.

Objavljeno
27. avgust 2012 21.32
*dja* POZAR
Dejan Vodovnik, Zagreb
Dejan Vodovnik, Zagreb
Zagreb – Hrvaški gasilci so se danes popoldne borili z enajstimi večjimi požari v šestih županijah. Letos je bilo na Hrvaškem že 8500 požarov, 2100 več kot v istem obdobju lani. Gasilci pravijo, da njihova sezona še ni končana.

Podatek, da je letos na Hrvaškem zagorelo že 8500-krat, vzbuja skrb, prav tako se zdi skoraj grozljivo, da je veliko požarov povzročenih namenoma, za veliko njih pa sta krivi človekova nemarnost in nepazljivost. Popoldne so gasilci največjo bitko bili v okolici Šibenika, kjer je bilo aktiviranih 126 gasilcev in 26 gasilskih vozil. Gorelo je tudi na Braču ...

Kolikšno škodo bodo povzročili požari, za zdaj ne more napovedati nihče, je pa prvi hrvaški gasilec Slavko Tucaković dejal, da bo velikanska, sanacija pogorišč pa dolgotrajna. Iz državne uprave za zaščito in reševanje so sporočili, da je od začetka leta na Hrvaškem zgorelo skoraj 60.000 hektarov površin, kar je pol več kot lani. Na obali je sicer zgorelo nekoliko manj območij kot lani, čeprav je bilo požarov 4100 oziroma 400 več kot lani (od začetka leta do sredine avgusta), so pa ti na celini uničili skoraj 35.000 hektarov površin, kar je štirikrat več kot lani. Bržkone je dovolj zgovoren tudi podatek, da so na Hrvaškem doslej ukrepali z letalskimi gasilskimi silami 218-krat, lani pa 138-krat.

Bitko s požari bijejo tudi v Bosni in Hercegovini. Dekan sarajevske gozdarske fakultete Faruk Mekić je za televizijo Al Džazira povedal, da je škoda zaradi njih že dosegla pet milijard evrov. Najhuje je bilo doslej v okolici Mostarja, kjer so ognjeni zublji zajeli nizko rastlinje in gozdove v okolici mesta, ki je bilo zavito v gost dim. So pa z mostarske policije sporočili, da so prijeli dva piromana, ki sta podtikala požare po širšem območju Mostarja. Policiji se je zdelo sumljivo, ker je v samo 12 dneh kar 96-krat zagorelo, zato se je lotila temeljite preiskave. Izredno stanje zaradi več požarov so imeli tudi v občini Konjice in pri Bratuncu.

V Srbiji so imeli z ognjem največ težav v pogorju Zlatibor na jugu države, kjer je zgorelo skoraj 100 hektarov gozda. Samo v enem dnevu zadnjega konca tedna so srbski gasilci uspešno omejili skoraj 250 požarov. Napeto je bilo tudi na območju Bujanovca in Preševa na meji s Kosovom, kjer so gašenje zelo oteževale še mine, ki so ostale tam po spopadih v letih 1998 in 1999.