Ogorčeni odmevi na nizko oceno S&P: Krivi so mediji, se brani Berlusconi

Znižanje bonitetne ocene Standard & Poor's v Rimu zavračajo kot politični pritisk na Berlusconija.

Objavljeno
20. september 2011 18.25
Posodobljeno
20. september 2011 18.33
Tone Hočevar, Rim
Tone Hočevar, Rim
Rim – V trenutku, ko so se Italijani spraševali, ali je pred spalnico predsednika vlade prišlo na vrsto pet ali osem prostitutk, rimska vlada pa je pričakovala, da bo bonitetna hiša Moody's kmalu objavila bolj prizanesljivo oceno italijanske gospodarske realnosti, je bonitetna hiša Standard & Poor's nepričakovano udarila z zmanjšanjem bonitetne ocene. Namesto A+ ima Italija zdaj za stopnjo nižjo oceno A. Vlada v Rimu je skočila pokonci. Premier Berlusconi je izjavil, da gre za politični pritisk, za pravo gonjo proti njegovi vladi. Krivi pa so mediji, kajti bonitetna hiša je svojo oceno napisala zgolj na podlagi člankov v časnikih, trdi Vitez.

Znižanje bonitetne ocene je za Italijo zelo resen udarec. Američani so jo postavili v vrsto z Grčijo, Irsko, Portugalsko, Španijo in Ciprom, ki so jim letos tudi znižali oceno, ko se je pokazalo, da ne zmorejo zajeziti zadolževanja, da so njihove vlade politično šibke in da ni mogoče pričakovati učinkovitosti sprejetih ukrepov. Bistvena razlika je v tem, da je Italija velika država, katere kriza lahko pljuskne daleč čez njene meje.

Znižanje bonitetne ocene za eno stopnjo pomeni še večje težave Italije z javnimi dolgovi, ki so presegli 120 odstotkov BDP in samo v zadnjih nekaj tednih zrasli še za deset milijard evrov. Težji bo dostop do svežega denarja, še manjša bo rast, ki da ji bodo dodatno škodili tudi prejšnji teden uzakonjeni, 55 milijard evrov težki varčevalni ukrepi.

Vlada je prešibka, sodi ameriška bonitetna hiša, da bi se bila zmožna spopasti s težavami, zato ne more zagotoviti gospodarske rasti, ne upa si sprejeti pravih, učinkovitih ukrepov, dolg je zato vseskozi nesprejemljivo visok oziroma vedno višji.

Za Berlusconijevo vlado »izvid« ameriške Standard & Poor's nima nobene zveze z realno sliko italijanskega gospodarstva. Rebalans, ki so ga na strokovni in politični ravni pohvalili vsi, zagotavlja nižanje dolgov in izravnavanje proračuna, vladna koalicija je trdna.

Komentatorji, ki so blizu predsednika vlade, tudi menijo, da gre pri bonitetni oceni za hajko proti Berlusconiju, ki jo sicer že izvajajo sodniki s procesi proti Vitezu, pa mediji, ki pljuvajo po njem in prikazujejo lažno, zmaličeno in popacano podobo dežele, in opozicijska politika, ki na vsakem koraku škodi Italiji in vsem državljanom.

Oceno hiše Standard & Poor's poskušajo v Rimu diskreditirati predvsem s trditvijo, da se ameriški strokovnjaki sploh niso poglobili v razmere in izmerili realnih razsežnosti, ampak so vzeli v roke opozicijske časnike in iz njih prepisali pavšalne ocene. Šok zaradi znižanja bonitetne ocene je v Rimu za trenutek potisnil v ozadje osrednjo politično temo v državi, to pa je nov poskus sodnega obračuna z Berlusconijem kot junakom nočne kronike in zaradi trenutnih štirih procesov zaradi korupcije tudi pomembno osebnostjo črne kronike.

Po Berlusconijevem prihodu na milansko sodišče, kjer v ponedeljek ni hotel izjaviti niti besede (privoščil si je samo dovtip, da imajo navzoči novinarji dolge in grde obraze), so danes sodni kronisti špekulirali, da bo sodba zaradi Berlusconijevega podkupovanja britanskega odvetnika Millsa razglašena že pred koncem leta. Sodniki so se menda odpovedali celi vrsti prič, ker se ne bi radi ujeli v isto past kakor sodniki ob vseh prejšnjih zadevah, ki so na koncu preprosto zastarale.