Okrepimo zaupanje v Evropo

Predsedniki sedmih držav EU so v skupnem pozivu državljane povezave pozvali, naj okrepijo zaupanje v Evropo. Opozarjajo pa tudi, da se Evropa trenutno nahaja v težkem obdobju.

Objavljeno
15. julij 2005 12.29
35 odstotkov Špancev bi že danes podprlo novo evropsko ustavo
Frankfurt/Rim/Dunaj - Predsedniki sedmih držav Evropske unije - Nemčije, Avstrije, Italije, Poljske, Finske, Latvije in Portugalske - so v skupnem pozivu, ki ga v današnjih izdajah objavlja sedem evropskih časnikov, državljane povezave pozvali, naj okrepijo zaupanje v Evropo. Predsedniki so prepričani, da "bodo državljani projekt združene Evrope vzeli za svojega takoj, ko bodo spoznali, kakšne priložnosti njim in njihovim otrokom nudi članstvo v EU".

Negativna izida referendumov o ustavni pogodbi EU v Franciji in na Nizozemskem kažeta na nezadovoljstvo mnogih državljanov EU, da evropska politika ne odgovarja njihovim pričakovanjem. Večina državljanov sicer podpira evropski projekt, vendar so nezadovoljni z načinom njegovega izvajanja. Počutijo se izključeni iz procesa odločanja, o evropskih temah pa se premalo razpravlja, ugotavljajo predsedniki Horst Köhler, Heinz Fischer, Carlo Azeglio Ciampi, Aleksander Kwasniewski, Tarja Halonen, Vaira Vike-Freiberga in Jorge Sampaio.

Za evropski projekt pa je zlasti škodljivo, da je Bruselj prevečkrat grešni kozel za notranjepolitične probleme držav. Predsedniki so zato prepričani, da potrebuje EU učinkovite institucije, ki bodo delovale na pregleden način, EU pa naj ureja le tisto, kar lahko države skupaj urejajo bolje kot same zase.

Ni razlogov za dvome

Zdaj je najpomembnejša naloga, da okrepimo zaupanje v evropsko politiko. EU in njeno delovanje je potrebno državljanom predstaviti na razumljiv način, saj bodo le tako EU sprejeli za svojo in s svojim sodelovanjem uniji omogočili nadaljnji razvoj.

Predsedniki pa tudi opozarjajo, da se Evropa trenutno nahaja v težkem obdobju, kljub temu pa ni razlogov za dvome. Vedeti je potrebno, da je EU članicam prinesla rastoče blagostanje, gospodarstvo, ki lahko sooblikuje globaliziran svet, svobodo in pravice ter varnost in mir.

" EU je več kot le prostotrgovinsko območje; že od začetka je zastavljena kot politični projekt. Unija deli enake vrednote in načela, članice EU pa se morajo bolj posvetiti pospeševanju znanja in inovacij kot gonilnih sil trajne gospodarske rasti in zaposlovanja. EU mora na svetovnem prizorišču govoriti z enim glasom," je še zapisano.

" Potrebujemo Evropo, ki bo še bolj demokratična, državljane je potrebno tesneje povezati z evropskim projektom, EU pa potrebuje tudi več pripravljenosti za sklepanje kompromisov in solidarnosti," so prepričani predsedniki.

V pozivu so se pisci dotaknili tudi nadaljnjih širitev EU. Spomnili so, da je sprejem novih članic uniji prinesel nov zagon in odprl nove možnosti. Glede širitve EU pa so se zavzeli za spoštovanje že dogovorjenega, potencialnim kandidatkam za vstop v EU pa je po njihovem mnenju potrebno ponuditi realno evropske perspektivo.

Poziv predsednikov so v današnjih izdajah objavili nemški Frankfurter Allgemeine Zeitung, avstrijski Standard, italijanska La Republicca, latvijska Dena, finski Helsinki Sanomat, poljska Gazeta Wyborcza in portugalski Publico.