Strasbourg - Svet Evrope je v soboto izrazil globoko pretresenost zaradi umora ruske novinarke Anne Politkovskaje. Kot je zapisal generalni sekretar SE Terry Davis, je bila Politkovskaja "novinarka z izjemnim pogumom in odločenostjo", njena poročanja o položaju v Čečeniji pa so ruski javnosti in celemu svetu dala neodvisen pogled na življenje navadnih ljudi v tej konfliktni regiji.
Dan po umoru ruske novinarke Ane Politkovskaje je Evropska unija oblasti v Rusiji pozvala, naj storilce privedejo pred roko pravice. Umor so ostro obsodili tudi v Washingtonu, Organizaciji za varnost in sodelovanje v Evropi, Mednarodni federaciji novinarjev, Mednarodni federaciji za človekove pravice, k preiskavi primera pa so pozvali tudi na ruskih ulicah.
"Okoliščine njene smrti bi zato morali hitro in na prepričljiv način raziskati in pojasniti," je še poudaril Davis. Komisar za človekove pravice SE Thomas Hammarberg je medtem Politkovskajo označil kot "eno najpomembnejši branilk človekovih pravic v današnji Rusiji". Njena smrt po mnenju Hammarberga pomeni veliko izgubo za Rusijo in stanje človekovih pravic. “Umor pa kaže tudi na veliko krizo svobode izražanja in varnosti za novinarje v Rusiji,” je še menil Hammarberg.
Policiji morilca še ni uspelo ujeti
Ruska policije je medtem zaradi preiskave zasegla pomnilnik računalnika Politkovskaje in gradivo za raziskovalni članek, ki je pripravljala, so v Moskvi sporočili kolegi novinarke s časnika Novaja Gazeta . Morilca policiji do davi še ni uspelo ujeti, so pa številni žalujoči pred stanovanjem Politkovskaje polagali cvetje in prižgali sveče.
Znana ruska kolumnistka Politkovskaja, rojena leta 1958, je bila ena najbolj uglednih ruskih novinark. Za svoje novinarsko delo je prejela številne mednarodne nagrade, med drugim nagrado Pogum v novinarstvu, ki jo podeljuje Mednarodna fundacija ženskih medijev, in nagrado Olofa Palmeja. Napisala je tudi kritično knjigo o ruskem posredovanju v Čečeniji, v kateri je pisala o ruskih kršitvah človekovih pravic nad civilisti v Čečeniji.
To je bil že drugi umor kakega vidnega ruskega novinarja v zadnjih dveh letih. Julija 2004 je bil v Moskvi umorjen Paul Hlebnikov, urednik ruske izdaje revije Forbes.
Vse več odzivov in pozivov Rusiji
"Evropska unija je z globoko žalostjo sprejela vest o poboju Ane Poltikovskaje v Moskvi, uveljavljene novinarke ter zagovornice svobode izražanja v Rusiji," je sporočila Finska, ki trenutno predseduje Evropski uniji. Svojcem novinarke je izrazila sožalje, Rusijo pa pozvala, naj razišče "grozljivi" zločin.
Novica o "brutalnem umoru" je pretresla tudi ZDA, je povedal tiskovni predstavnik ameriškega State Departmenta Sean McCormick. Kot je še dejal, ZDA pozivajo k "takojšnji in temeljiti preiskavi".
"To je izredno tragična in pretresljiva izguba," pa je dejal minister za zunanje zadeve Belgije, ki trenutno predseduje Organizaciji za varnost in sodelovanje v Evropi, Karel De Gucht. Po njegovem mnenju morajo ruske oblasti "čim prej ugotoviti", kdo je odgovoren za to dejanje.
"Ana Politkovskaja se je z grožnjami soočala z vseh strani in bila navdih novinarjem tako iz Rusije kot tujine," je v izjavi Mednarodne novinarske federacije novinarjev (IFJ) zapisal njen generalni sekretar Aidan White. "Njena smrt je le še izostrila, kako krhka je demokracija v današnji Rusiji," je dodal White. Po njegovih besedah se bo prihodnje leto kongres IFJ odvijal v Moskvi, "Ana Politkovskaja pa bi na njem morala sodelovati".
Umor se je zgodil v "času, ko naj bi izšel njen članek o mučenju v Čečeniji", ki s prstom pokaže na Razmzana Kadirova, čečenskega premiera, ki ga je imenoval ruski predsednik Vladimir Putin, pa je v sporočilu navedla Mednarodna federacija za človekove pravice (FIDH).
Opozorila je še, da so Politkovskajo po njenem poročanju o dogodkih v Čečeniji in na Severnem Kavkazu ter zlasti po raziskovanju ugrabitve talcev v moskovskem gledališču leta 2002 "večkrat nadlegovali". FIDH je obenem pozvala ruske oblasti, naj ravnajo v skladu z mednarodno in regionalno prakso na področju človekovih pravic, da bi zagotovile "svobodo izražanja in medijskega poročanja v vseh okoliščinah".
V Moskvi so se protestniki, ki so se na Puškinovem trgu zbrali zaradi nasprotovanja izgonu več kot 100 Gruzijcev ter zaprtja gruzijskih restavracij, pridružili obsodbam umora novinarke.