Bagdad - Ameriški podpredsednik Dick Cheney je danes nepričakovano obiskal Irak. Obiskal je več iraških krajev, kjer je izrazil zadovoljstvo zaradi uspešno izpeljanih parlamentarnih volitev. Označil jih je za pomemben korak, ki bo imel za posledico skorajšnji umik ameriških sil iz te zalivske države. "Volilna udeležba na vseh koncih države je bila izredna. In to je ravno tisto, kar se mora zgoditi, ko vzpostavljaš politično strukturo, ki lahko združi različne segmente prebivalstva in naposled tudi prevzame odgovornost za svojo varnost," je pred novinarji v Iraku povedal Cheney.
Cheney se je pogovarjal tudi z vrhovnimi ameriškimi vojaškimi poveljniki. Celoten obisk je bil sicer tako zavit v tajnost, da je bil ob obisku presenečen tudi sam iraški premier Ibrahim al Džafari. Mislil je namreč, da se bo srečal zgolj z ameriškim veleposlanikom v Iraku, pa ga je pričakal Dick Cheney, ki se je pogovrajal tudi z začasnim iraškim predsednikom Džalalom Talabanijem.
Do njegovega obiska prihaja nekaj ur pred napovedanim televizijskim nagovorom o položaju v Iraku, ki ga bo ameriški predsednik George Bush dal v noči na ponedeljek po srednjeevropskem času. Časovna usklajenost obeh dogodkov ni naključje, saj želi ameriška administracija čim bolj izkoristiti iraške volitve za ponovno pridobitev podpore ameriškemu posredovanju v Iraku.
Ugrabljena Nemka na varnem
V Iraku ugrabljena Nemka, Susanne Osthoff, je svobodna, je sporočil nemški zunanji minister Frank-Walter Steinmeier, ni pa razkril podrobnosti. “Vesel sem, ko vam lahko sporočim, da Osthoffova ni več v rokah ugrabiteljev,” je dejal in razložil, da je na varnem na nemškem veleposlaništvu v Bagdadu. Bila naj bi v dobrem psiho-fizičnem stanju, vsaj po telefonskem pogovoru, ki so ga opravili z njo, sodeč. Ugrabitelji naj bi sporočili, da bodo izpustili tudi njenega voznika, vendar pa o tem Steinmeier ni povedal ničesar.
Spomnimo, da je Osthoffova skupaj s svojim voznikom iraškega porekla izginila 25. novembra. Nekaj dni kasneje se je v javnosti pojavil videoposnetek, na katerem so ugrabitelji zagrozili z ubojem talcev, če nemška vlada ne bi ustavila pogovorov z iraško vlado.
Pokalo je tudi danes
V Iraku je sicer po treh dneh relativnega miru, ki je sledil četrtkovim parlamentarnim volitvam, v soboto zvečer in v noči na nedeljo prišlo do več bombnih napadov in streljanj, v katerih je bilo skupno ubitih najmanj 17 ljudi.
V mestu Kirkuk na severu države so neznani napadalci v soboto zvečer ustrelili dva sorodnika visokega predstavnika Domoljubne zveze Kurdistana (PUK), ene od dveh glavnih kurdskih strank v Iraku.
V Bagdadu pa so bili danes zjutraj v eksploziji ob cesti podstavljene bombe ubiti trije policisti, dva sta bila ranjena, v mestu Tuz na severu Iraka pa je bil prav tako v eksploziji bombe v soboto ponoči ubit policist, dva sta bila ranjena.
Neznani napadalci so v dveh ločenih napadih na zahodu iraške prestolnice ubili policijskega poročnika in uslužbenca notranjega ministrstva. V še enem napadu so bili štirje policisti huje ranjeni. Na jugu Bagdada sta bila ubita policijski načelnik in njegov šofer, dve osebi pa sta bili ubiti v bagdadski četrti Sadr City.
Samomorilski napadalec je v bližini nadzorne točke ob avtocesti na vzhodu Bagdada, nedaleč od poslopja iraškega notranjega ministrstva, razstrelil avtomobil bombo in pri tem ubil enega policista, dva pa ranil. V eksploziji bombe v šiitski četrti Kazimija na severu prestolnice je življenje izgubila najmanj ena ženska, enajst ljudi je ranjenih. Na vzhodu Bagdada so našli tudi truplo zaenkrat neznanega ustreljenega moškega.
Kot je še sporočila tamkajšnja policija, je v kraju Amirija, kakih 40 kilometrov zahodno od iraškega glavnega mesta, umrl samomorilski napadalec, ki je po nesreči prezgodaj sprožil razstrelivo, ki ga je imel okoli pasu.