Teheran/New Delhi/Kuala Lumpur - Papežu Benediktu XVI. je žal, da je njegova izjava užalila muslimane, ter izraža spoštovanje do muslimanskih vernikov, so sporočili iz Vatikana.
V Vatikanu so sicer zaradi nedavnih papeževih izjav o islamu in preroku Mohamedu, ki so v svetu sprožile ostre kritike, poostrili varnostne ukrepe. V okolici Vatikana so tako odredili poostren nadzor, da bi se izognili možnim terorističnim napadom, so poročali italijanski mediji.
Merkel: Kritiki so narobe razumeli njegov govor
Nemška kanclerka Angela Merkel pa je v pogovoru za današnjo izdajo časnika Bild branila papeža Benedikta XVI., češ, da so kritiki narobe razumeli njegov govor.
Merklova je dejala, da "tisti, ki kritizirajo papeža, niso pravilno razumeli namena njegovega govora, s katerim je povabil k dialogu med religijami". "Kar papež jasno izraža, je njegovo popolno zavračanje uporabe kakršnekoli sile v imenu vere," je povedala Merklova, ki je sicer protestantka.
Muslimani ogorčeni
V muslimanskem svetu se se nemudoma ogorčeno odzvali na izjave papeža o povezavi med islamom in nasiljem in so zahtevali, naj se vrhovni poglavar katoliške cerkve opraviči. Iransko zunanje ministrstvo je ob zahtevi za opravičilo sporočilo, da je papež naredil "veliko napako".
Tiskovni predstavnik iranskega zunanjega ministrstva Mohamed Ali Hoseini je dejal, da gre pri papeževi izjavi za politično razlago, ki je v nasprotju s temelji muslimanske vere. "Te izjave so v nasprotju z njegovim položajem voditelja ene od glavnih religij. In so velika napaka," je še dejal,.
Malezijski premier Abdulah Ahmad Badavi pa je papeža pozval, naj se javno opraviči in prekliče izjave, s katerimi je užalil muslimane po vsem svetu. Badavi, ki predseduje 57-členski Organizaciji islamske konference (OIC), je še dejal, da papež ne bi smel mirno sprejeti izbruha ogorčenosti, ki ga je sprožil po vsem svetu.
Po valu kritik na papežev torkov govor pa so v Turčiji kritični tudi do prenagljenih odzivov nanj. Visoki turški verski predstavnik Ali Bardakoglu tako natančnega besedila govora ni poznal, ko je papeža pozval k opravičilu, temveč se je le odzval na poročanje medijev, po katerih je papež islam predstavil kot religijo nasilja.
Jordanska vlada pa je papeževe besede označila kot "skrajno žaljive". "Menimo, da so te opazke zelo škodljive in nesprejemljive," je danes povedal jordanski minister za vero Abdul Fatah Salah. papeževe besede pa je zavrnila tudi egiptovska koptska cerkev.
Opravičilo so v petek zvečer zahtevali tudi muslimanski verski voditelji in politične stranke v Indiji, medtem ko so v več mestih po državi potekali protesti zaradi izjav Benedikta XVI.. Zavračanju papeževih izjav pa so se pridružili tudi muslimani v ZDA, ki so hkrati pozvali k okrepitvi dialoga med krščanstvom in islamom.
Iraška oborožena skupina grozi z napadi na Italijo
Iraška oborožena skupina Džaiš al Mudžahedin pa je zagrozila, da bo zaradi torkovih izjav papeža Benedikta XVI. o islamu izvedla napade na Rim in Vatikan. "Obljubljamo, da bomo uničili njihov križ v srcu Rima, in udarili bomo njihov Vatikan, za katerim bo papež še prelival solze," so zapisali v sporočilu.
Papež citiral bizantinskega cesarja Manuela II.
Papež Benedikt XVI. je med torkovim predavanjem na univerzi v Regensburgu citiral bizantinskega cesarja Manuela II.: " Pokaži mi, kaj je novega prinesel Mohamed, in videl boš le slabo in nečloveško; vero, ki jo narekuje, pa širi z mečem ". Med govorom je dvakrat omenil, da gre za navedek, ob tem pa dejal, da je to presenetljivo oster način, kako postaviti vprašanje povezanosti vere in nasilja. Omenil je tudi cesarjevo mnenje, da muslimanski bog ni povezan z našimi vrednotami niti z razumom.