Papeževa težavna pot

Benedikt XVI. se bo pogovarjal predvsem s pravoslavnimi brati, sprejel pa ga bo tudi veliki mufti – Mu bo istanbulska skupna izjava odprla vrata v Moskvo?

Objavljeno
14. november 2006 07.00
Papež Benedikt XVI. v Nemčiji
Rim – Turška vlada je papežu Benediktu XVI. za sogovornika na državniški ravni namenila enega izmed podpredsednikov vlade, ime bodo še določili. Po muslimanski plati so se v Ankari vendarle dogovorili, da bo papeža sprejel veliki mufti Ali Bardakoglu, eden najostrejših kritikov njegovega govora v Regensburgu. Obisk v Turčiji pa bo, kakor poudarja italijanski katoliški časnik Avvenire, predvsem ekumenski, namenjen srečanjem s pravoslavnimi brati. Papež in patriarh Bartolomej bosta podpisala zelo pomembno skupno izjavo.

Po septembrskem govoru na univerzi v Regensburgu, ki je zaradi domnevnega odklonilnega in žaljivega odnosa do islama in preroka Mohameda razburil muslimansko javnost, je bil turški veliki mufti Ali Bardakoglu med najglasnejšimi kritiki z izjavo, da so papeževe besede »vredne izjemnega obžalovanja in so skrb zbujajoče za krščanski svet in za mir na vsem svetu«. Zato se je nekaj časa že zdelo, da tolikanj napovedovanega papeževega obiska v Turčiji in srečanja z muslimani ne bo.

Zdaj, ko so se gostitelji in gosti naposled pogodili o programu in ga tudi objavili, pa je jasno, da papeško srečanje z islamom v Turčiji gotovo ne bo v središču pozornosti, čeprav ima papež za srečanje z velikim muftijem pripravljen pomembni govor, ki naj prispeva k dialogu in k temeljito boljšim odnosom.

Benedikt XVI. bo pripotoval v Ankaro 28. novembra opoldne. Protokolarno ga bo sprejel predsednik republike Ahmet Necdet Sezer, nato na samem še eden izmed podpredsednikov turške vlade.

Več o tem preberite v torkovem tiskanem Delu