Pogoj za EU je priznanje Kosova

Ivica Dačić je prosil partnerje v EU, naj ne postavljajo novih pogojev in širijo zahtev.

Objavljeno
04. september 2012 08.44
Posodobljeno
04. september 2012 08.51
SERBIA-POLITICS
Vili Einspieler, Beograd
Vili Einspieler, Beograd

Beograd - Srbski premier Ivica Dačić, ki je danes na obisku v Bruslju, se ni neposredno odzval na besede predsednika evropskega parlamenta Martina Schulza, ki je brez dlake na jeziku poudaril, da je pogoj za članstvo Srbije v EU priznanje Kosova. Po navedbah srbskih medijev je izjavil, da je Beograd pripravljen rešiti s Prištino vsa sporna vprašanja, EU pa je prosil naj ne premika table s ciljem.

Martin Schulz je dejal, da je za evropski parlament vzajemno priznanje Beograda in Prištine pogoj za vstop Srbije v Evropsko unijo. Po njegovih besedah je evropskim diplomatom jasno, da je do cilja še dolga pot, ki bo polna preprek. Kot je menil, je prioriteta zagotovitev miru, treba pa je priti do vzajemnega priznanja obeh držav z vzpostavitvijo miroljubnega razvoja odnosov Srbije in Kosova. Čeprav bo cilj težko doseči, je še izjavil, to ni nemogoče. Schulz je tudi priznal, da ima EU notranji problem, ker nekatere njene članice niso priznale Kosova, vendar EU kot celota zahteva od Srbije, da prizna Kosovo. Sklenil je z besedami, da se EU zaveda, da gre za najbolj delikatno in najtežje vprašanje za Srbijo in Kosovo, vendar tudi za odnose Srbije in EU.

Za nadaljevanje evropske poti

Ivica Dačić je menil, da je evropski parlament ustanova, ki verjetno najbolj podpira evropsko prihodnost Srbije. Srbski premier je zagotovil, da se je vlada čvrsto opredlila za nadaljevanje evropske poti in za izpolnitev kopenhagenskih kriterijev, ker je njen cilj, da Srbija postane dejavnik miru in stabilnosti v regiji. Kot je poudaril tudi po srečanju s predsednikom Evropskega sveta Hermanom Van Rompuyem, je Srbija pripravljena rešiti vsa sporna vprašanja in nadaljevati dialog s Prištino, pri čemer ne postavlja pod vprašaj že doseženih dogovorov.

Da je temu res tako, je ponazoril z odločitvijo vlade, da bo Beograd poslej sodeloval na regionalnih srečanjih, ki se jih udeležuje tudi Priština, ne glede na to ali bo napisu Kosovo dodana zvezdica z ali brez opombe, da napis ne prejudicira statusa Kosova. Dačić je dejal, da se zaveda, da je začetek pogajanj z EU v rokah Srbije, vendar je hkrati prosil partnerje v EU, naj ne premikajo table s ciljem in naj ne postavljajo novih pogojev in širijo zahtev, ki so jih voditelji EU postavili lani decembra, srbska vlada pa jih jemlje zelo resno.

Srbski premier je ponovil, da je Srbija v skladu s sklepi voditelje EU pripravljena nadaljevati dialog s Prištino na najvišji ravni, ne samo o tehničnih, temveč tudi o političnih vprašanjih. Po mnenju poznavalcev se bo narava dialoga spremenila, Dačić pa je še povedal, da bosta z visoko zunanjepolitično predstavnico Evropske unije Catherine Ashton o načinu in datumu nadaljevanja dialoga podrobneje govorila ob robu zasedanja Generalne skupščine ZN v New Yorku.

Čeprav Van Rompuy ni bil tako neposreden kot Schulz, je ponovil že znano stališče EU, da je vidno in trajno izboljšanje odnosov s Kosovom ključen pogoj za začetek pristopnih pogajanj Srbije z EU. Čeprav je izrazil zadovoljstvo z odločitvijo srbske vlade o sodelovanju Srbije na regionlanih srečanjih, je Dačića opozoril, da se s tem delo ni končalo in da morajo biti izvedeni vsi dosedanji dogovori v okviru dialoga, vključno z dogovorom o točkah prehoda. Sklenil je z opozorilom, da je treba najti rešitev tudi za nemirne razmere na severu Kosova.
Van Rompuy in Schultz sta Dačića opozorila, da mora Srbija nadaljevati ključne reforme v pravosodju, boju proti korupciji in organiziranemu kriminalu, zagotoviti svobodo medijev in zaščito manjšin ter izboljšati poslovno okolje. Dačić ni odgovoril, da Srbiji ne moreta deliti lekcij, kot je poročevalcu evropskega parlamenta za Srbijo Jelku Kacinu, ker je izpostavil sporne privatizacije in poudaril, da je korupcija rak srbske družbe.