Politična kriza v Mehiki se poglablja

Več sto tisoč Mehičanov je svojega vodjo levice, Andresa Obradorja, oklicalo za legitimnega predsednika države. Zmagovalca volitev, konservativca Filipeja Calderona, pa zavračajo.

Objavljeno
17. september 2006 12.45
Vodja levice Andres Manuel Lopez Obrador
Ciudad de Mexico - Več sto tisoč Mehičanov je v soboto svojega vodjo Andresa Manuela Lopeza Obradorja oklicalo za legitimnega predsednika države. Na osrednjem trgu glavnega mesta so ga podprli z dvigom rok, še prej pa kot prihodnjega predsednika na podoben način zavrnili konservativnega politika Filipeja Calderona. Calderona je v začetku septembra volilna komisija razglasila za predsednika in bi moral mandat prevzeti s 1. decembrom.

Z Obradorjem na čelu nameravajo oblikovati tudi vzporedno vlado. Kot predsednik bo prisegel 20. novembra, na dan mehiške revolucije. Kot je pojasnil, bo njihov glavni cilj boj zoper, kot ga imenuje, desničarski blok Calderonove konservativne stranke in nekdanje vladajoče Institucionalne revolucionarne stranke. "V državi bosta obstajali dve skupini: desničarska in napredna," je dejal Obrador.

Organizatorji trdijo, da se je na osrednjem trgu mehiške prestolnice in okoliških ulicah zbralo 1,2 milijona ljudi. Obrador bo, da bi gibanje ostalo živo, zdaj začel turnejo po državi.

Dan neodvisnosti v Mehiki brez nasilja

Sicer pa je Dan neodvisnosti, ki ga Mehičani praznujejo v spomin na začetek boja za neodvisnost proti Špancem, minil brez nasilja. Pričakovati je bilo, da bo prišlo do nemirov, saj se je kandidat levice za mehiškega predsednika Obrador skupaj s svojimi privrženci utaboril na glavnem trgu Ciudad de Mexica, kjer se je v nasprotju z volilnim rezultatom razglasil za predsednika države ravno v času proslave neodvisnosti.

Predsednik Vicente Fox, ki ga bo nasledil zmagovalec julijskih predsedniških volitev Felipe Calderon, je, da bi se izognil morebitnim incidentom, praznovanje dneva neodvisnosti prestavil v vasico Dolores Hidalgo, tako da so prireditve potekale mirno.

Obrador, ki mu je predsedniško mesto v skladu z rezultati volitev za las odnesel konservativni tekmec Calderon, trdi, da je prišlo do volilne prevare preko nezakonite porabe vladnih sredstev, dokaz za to pa vidi v tem, da mehiško ustavno sodišče zavrača ponovno štetje vseh glasov. Tega je Obrador zahteval v začetku julija, vendar mu sodišče ni ugodilo. Prejel je sicer 234.000 glasov več kot Obrador.

Mehičani se z dnevom neodvisnosti spominjajo dogodka pred slabimi 200 leti, ko je duhovnik Miguel Hidalgo prvič pozval Mehičane k boju za neodvisnost, ki jo je Mehika dosegla leta 1821.