Poljsko bodo vodili desničarji

Voditelj stranke Pravo in pravica, zmagovalke volitev na Poljskem, je dal vedeti, da “zmagovalcem pripada vse”, še posebno, če bo njegov brat čez dva tedna izvoljen za predsednika države.

Objavljeno
26. september 2005 22.30
Lech Kaczynski, zadovoljen ob razglasitvi neuradnih rezultatov
Varšava/Od našega sodelavca – Po podatkih, ki jih je državna volilna komisija zbrala na 90 odstotkih volišč, je doslej vladajoča stranka Zveza demokratične levice (SLD) na volitvah dobila le 11,38 odstotka glasov in s tretjega nazadovala na četrto mesto. Komentatorji menijo, da levica vendarle ni doživela popolnega poraza, kakršnega ji je napovedovalo preverjanje razpoloženja volivcev pred volitvami. Takrat je bilo slišati, da SLD ne bo prestopila volilnega praga.

Nova poljska vlada, ki bo sestavljena po volilni zmagi strank desnega centra, ne bo imela parlamentarne večine, ki bi zadostovala za spremembo ustave ali sprejetje nekaterih drugih pomembnih sklepov. Vlado bo sestavila koalicija zmagovitih strank – konservativne stranke Pravo in pravica, ki je zmagala z 28,86 odstotka glasov, in liberalne stranke Državljanska izhodišča (drugo mesto z 24,23 odstotka glasov). Voditelj Prava in pravice Jaroslaw Kaczynski je dal jasno vedeti, da »zmagovalcem pripada vse«, toliko bolj, če bo njegov brat dvojček, varšavski župan Lech Kaczynski, čez dva tedna izvoljen za predsednika Poljske.

»Kolegom iz Državljanskih izhodišč lahko v vladi ponudimo položaje, ki smo jih pričakovali. če bi bili poraženi. Ker imamo premiera, lahko oni pričakujejo funkciji vodje parlamenta in vicepremiera in polovico ministrskih resorjev,« je izjavil Jaroslaw Kaczynski in poudaril, da sebe vidi na položaju predsednika ministrskega sveta.

»Najpozneje v torek zvečer ali v sredo zjutraj se bodo lahko začela pogajanja s strankami, ki so zmagale, da bomo dobili odgovor na vprašanje, kdo bo novi premier,« je izjavil predsednik Aleksander Kwašniewski, ki ne skriva razočaranja nad potekom in izidom nedeljskih volitev. Najbolj so razočarani voditelji populistične Samoobrambe, ki je sicer obdržala mesto tretje politične sile, vendar je dobila le 11,66 odstotka glasov. Nezadovoljni so tudi aktivisti ekstremistične Lige poljskih družin (7,89 odstotka): voditelja Romana Giertycha obtožujejo, da je s svojim arogantnim vedenjem LPR preprečil ponovitev uspeha z volitev v evropski parlament.

Razloge za proslavljanje je imela le Kmečka stranka PSL, ki so ji napovedovali popoln poraz, a ji je s 6,95 odstotka glasov uspelo prestopiti volilni prag. Največje razočaranje je zbudil podatek o nizki volilni udeležbi. Na volišča je prišlo okoli 40 odstotkov od več kot 27 milijonov registriranih volivcev, kar dokazuje najmanjše zanimanje za volitve po spremembi režima leta 1989.

»To je neprijetno presenečenje in posledica utrujenosti od politike, hkrati pa povod za resen razmislek, kaj je treba storiti, da bi ljudje aktivno sodelovali v demokraciji,« je podatke o slabi udeležbi komentiral predsednik Kwašniewski. »Dobro bi bilo, če bi novi parlament popolnoma zastopal politične opredelitve Poljakov, poleg tega pa imel takšno večino, da bi lahko štiri leta podpiral vlado in izkoristil vse možnosti, ki bi se ponudile državi,« je povedal poljski predsednik, ki se mu izteka drugi mandat.

O poljskih volitvah tudi evropski tisk

Italijanski Il Messagero napoveduje težke čase za mednarodno skupnost v odnosu do Varšave. “Na Poljskem ostaja v veljavi pravilo, da vsaka vlada na oblasti ostane le en mandat. Kaj lahko Poljaki in ostala Evropa pričakujejo od nove desnosredinske vlade? Predvsem bi rada nadaljevala s krčenjem javne porabe in zmanjšanjem zadolževanja, tako da bi Poljska že v obdobju 2009/2010 vstopila v evroobmočje. Vendar pa ne bo smela pozabiti na visoko, 20-odstotno brezposelnost, oziroma ne bo smela dopustiti, da bi socialni mir postal žrtev nove valute,” je zapisal Il Messagero.

La Repubblica: Poljski desnici, ki je nastopila s socialnim gospodarskim programom, je uspelo v državi z 20-odstotno brezposelnostjo na svojo stran privabiti razočarane volivce levice. Vendar pa zasuk v desno ni dobra novica za mednarodno skupnost. Dvojčka Kaczynski sta bila v preteklosti nasprotnika vstopa v EU, zadržana sta do uvedbe evra, poleg tega pa imata slabe odnose tako z Rusijo Vladimirja Putina kot z Nemčijo. Na ameriška podjetja, ki množično vlagajo na Poljsko, pa gledata z nezaupanjem.

ABC: Nizka volilna udeležba je dokaz, da je zaupanje javnosti v politiko majhno, razlago za oster obrat na desno pa gre iskati v razširjeni korupciji, ki vlada v državi. Poljska tudi še vedno beležili visoko stopnjo brezposelnosti, čeprav je socialistom uspelo oživiti gospodarstvo. Deloma je prebivalstvo razočarano, ker se z vstopom v EU njihova pričakovanja niso izpolnila, ob negotovosti pa ni presenečenje, da je zmagala konservativna stranka, ki temelji na vrednotah kmečke družbe.

Moskovski Kommersant opozarja na agresivno protirusko stališče zmagovalcev poljskih volitev. “Poljska gre na desno. Dvojčka Jaroslaw in Lech Kaczynski se želita kot en mož postaviti na pot nemško-ruskega plinovoda. Obe zmagoviti konservativni stranki zbujata strah zaradi agresivnega protiruskega stališča”.

Britanski Independent volitve na Poljskem vidi kot znak upanja za vzhodno Evropo. “Na Poljskem je konec z nekdanjimi komunisti. A vprašanje je, kako dolgo bodo volivci zaupali desnici. In verjetna koalicija nacionalističnih in liberalnih konservativcev tudi ni sanjska kombinacija in med njimi bo v prihodnjih tednih verjetno prišlo do številnih sporov glede subvencij, davkov... Vsekakor je na volitve treba gledati kot na trenutek normalnosti. Sovjetska zveza je propadla šele pred 16 leti in demokracija v tem delu sveta še zdaleč ni samoumevna. Je pa Poljska daleč največja nova članica EU, zato je pomembno, da da drugim dober zgled. Volitve so signal upanja za celotno vzhodno Evropo,” menijo novinarji Independenta.