Rim - Italijanska poslanska zbornica je danes sprejela sporno ustavno reformo, ki daje večja pooblastila italijanskemu premieru in regionalnim oblastem. O reformi se mora zdaj izreči še senat, v primeru sprejetja reforme pa bo to prva večja sprememba italijanske ustave od njenega sprejetja leta 1948.
Reformo je zahtevala Severna liga
Za ustavno reformo je glasovalo 317 poslancev, medtem ko jih je bilo 234 proti. Ustavno reformo je zahtevala Severna liga, majhna stranka v desnosredinski vladi premiera Silvia Berlusconija. Stranka je predtem že večkrat zagrozila z izstopom iz vlade, če reforma ne bo prednostno obravnavana in tudi sprejeta.
Premier bo imel večja pooblastila
Reforma predvideva prenos pooblastil na področju zdravstva, izobraževanja in policije s centralne vlade v Rimu na regije. Povečala pa se bodo tudi pooblastila italijanskega premiera, ki bo lahko imenoval in odstavil člane vladnega kabineta, obenem pa tudi razpustil parlament.
Opozicija bo zahtevala referendum
Po mnenju italijanske levosredinske opozicije sprejetje omenjene reforme ogroža italijansko narodno enotnost, zato je že obljubila, da bo zahtevala referendum, s katerim bi jo umaknili. Piero Fassino iz Levih demokratov je tako pred glasovanjem opozoril, da reforma "sproža vprašanje o enotnosti države in nacionalni koheziji". Po njegovih besedah so predstavniki vlade v dokument "vložili separatistični mehanizem, ki bo vodil do institucionalne razdrobitve države."
Premier Berlusconi je po potrditvi reforme izjavil, da je njeno sprejetje dokaz enotnosti vladne koalicije. Kot je dejal, je bila reforma nujna za modernizacijo države, obenem pa zatrdil, da verjame, da bi volivci reformo potrdili tudi na morebitnem referendumu.