Katmandu - Prodemokratična opozicija v Nepalu je še povečala pritisk na režim nepalskega kralja Gyanendre. Kljub policijski uri, ki že tretji dan velja za središče prestolnice Katmandu, se je tam danes zbralo več deset tisoč protestnikov, po navedbah ameriške televizije CNN kar 200.000. Na protestnike so znova streljali policisti in ranili več deset protestnikov.
Kralj Gyanendra je v petek v nagovoru narodu obljubil, da bo izvršno oblast vrnil ljudstvu, sedem glavnih opozicijskih strank pa pozval, naj čimprej imenujejo novega premiera. 59-letni monarh je še zatrdil, da je njegova dinastija neomajno zavezana ustavni monarhiji in večstrankarski demokraciji.
Vseh sedem opozicijskih strank je ponudbo Gyanendre danes uradno zavrnilo in v skupni izjavi zapisalo, da "se kralj v svojem razglasu ni opredelil niti glede časovnega načrta, ki ga je pripravilo zavezništvo sedmih opozicijskih strank, niti glede dogovora, doseženega z maoističnimi uporniki." "Na noben način se ne moremo priključiti vladi, zato se bosta naša splošna stavka in miren protest nadaljevala," je še zapisala opozicija.
V opozicijski stranki Nepalski Kongres so sicer že v petek zavrnili ponudbo Gyanendre, v ozadju katere naj bi bil kraljev lastni interes. Kot so poudarili, je karkoli manj kot volitve v ustavodajno skupščino "zdaj nesprejemljivo". Ker je bil kraljev nagovor "nezadosten in dvoumen", se bo protestno gibanje nadaljevalo, dokler ne bo kralj popolnoma poražen, so še zatrdili v največji stranki v kraljestvu.
V središču Katmanduja, kjer je sicer v veljavi policijska ura, so danes potekali množični protesti. V bližini kraljeve palače so se protestniki spopadli s policisti, ki so uporabili tudi strelno orožje, pri čemer je bilo ranjenih več deset ljudi. Zaradi strelnih ran, hudih udarcev in izpostavljenosti solzivcu so v glavni bolnišnici sprejeli več kot 80 protestnikov, od tega naj bi jih bilo dvanajst v kritičnem stanju. V nasilnih protestih je bilo v minulih 17 dneh ubitih že 14 ljudi, na desetine je bilo ranjenih.