Tokio - Prelomnica pod jedrsko elektrarno Šika ob Japonskem morju je morebiti bolj aktivna, kot so doslej domnevali, so danes sporočile japonske oblasti. Raziskava japonske Agencije za jedrsko in industrijsko varnost (NISA) je pokazala, da je prelomnica kazala znake premikov pred manj kot 120.000 leti.
NISA preverja podatke o prelomnicah, odkar sta marca 2011 jedrsko elektrarno Fukušima Daiči poškodovala potres in cunami.
Japonska sicer prepoveduje gradnjo jedrskih elektrarn nad aktivno prelomnico. Te pa so definirane kot tiste, ki so se kdajkoli v zadnjih 130.000 letih premikale.
Če se izkaže, da je prelomnica pod elektrarno Šika še vedno aktivna, bo upravljavec elektrarne, podjetje Hokuriku Electric Power Co, morebiti moralo odgovarjati zaradi kršitve prepovedi. Podjetje Hokuriku je namreč preučilo območje, ko je leta 1997 zaprosilo za dovoljenje za gradnjo drugega jedrskega bloka in prišlo do zaključka, da prelomnica ne kaže znakov aktivnosti, poroča Slovenska tiskovna agencija.
Kritiki že dolgo opozarjajo, da jedrske elektrarne na Japonskem niso varne, saj država leži na potresno zelo aktivnem območju. Vendar japonska vlada spodbija ta opozorila.
Japonska je po katastrofi v Fukušimi postopoma zaustavila vse jedrske elektrarne v državi. Vendar je junija, prvič po katastrofi, japonski premier Jošihiko Noda odobril ponoven zagon dveh reaktorjev v jedrski elektrarni Oi v prefekturi Fukui.