Previdno, na Floridi streljajo!

Na Floridi od sobote velja zakon, ki tamkajšnjim prebivalcem dovoljuje uporabo strelnega orožja kjerkoli in kadarkoli se počutijo ogrožene.

Objavljeno
05. oktober 2005 12.16
Ameriški predsednik pravi, , da uporniki v Iraku ne bodo zmagali
Miami - V ameriški zvezni državi Florida od sobote velja nov zakon, ki dovoljuje uporabo strelnega orožja kjerkoli in kadarkoli se posameznik počuti ogrožen. Protiorožarska organizacija " Bradyjeva kampanja proti nasilju z orožjem" se je temu uprla tako, da na mednarodnih letališčih v Miamiju in Orlandu obiskovalcem deli opozorilne letake, naj bodo prijazni do "domorodcev", če se želijo živi vrniti domov.

Florido je lani obiskalo 80 milijonov turistov in uradnike ter podjetnike skrbi, da bi ti letaki povzročili upad gostov.

Svetujejo prijaznost do domorodcev

Letake, ki turiste z velikimi rdečimi črkami opozarjajo, naj se vzdržijo vsakršnih prepirov z lokalnim prebivalstvom in naj se izogibajo grozečih kretenj, bodo na letališčih v Miamiju in Orlandu delili mesec dni.

Tiskovni predstavnik Bradyjeve kampanje, poimenovane po nekdanjem tiskovnem predstavniku Bele hiše Jamesu Bradyju, ki ga je leta 1981 ob atentatu na predsednika Ronalda Reagana ustrelil atentator John Hinckley, je opozoril, da takšnega zakona kot ga ima Florida nima nobena druga zvezna država v ZDA, sploh pa ne druge države po svetu. Na Floridi je bilo že prej dovoljeno ustreliti človeka, ki je nepooblaščeno prestopil mejo zasebne lastnine, zdaj pa se to lahko zgodi tudi na javnih mestih.

Zakon, ki ga zagovorniki imenujejo "Ne dam se", nasprotniki pa "Najprej streljam", dovoljuje smrtonosno silo v primeru, da se nekdo počuti ogroženega. Nasprotniki zakona se bojijo, da bo prišel prav nasilnežem in norcem, ki bodo streljali ob prvem znaku prepira, zagovorniki zakona pa trdijo, da bo tako zmanjšan kriminal. Slednja logika je povzeta iz tradicije Divjega zahoda - da so namreč ljudje bolj prijazni drug do drugega, če imajo vsi pištole.

V ozadju pa je seveda tudi računica orožarskega lobija, ki ga zastopa Nacionalna puškarska zveza (NRA), saj bo prodaja pištol, pušk in drugih pokalic hitreje stekla, če se bodo ljudje počutili bolj ogrožene.

Akcija Bradyjeve kampanje je povzročila ogorčenje pri zagovornikih zakona na čelu z guvernerjem Floride Jebom Bushem, ki jih je obtožil " politizacije" vprašanja.