Pridruževanje Turčije EU se lahko začne

Turčija izpolnjuje pogoje za začetek pristopnih pogajanj z EU, saj pravno priznanje Cipra pred začetkom pristopnih pogajanj ni med dolžnostmi Ankare.

Objavljeno
29. avgust 2005 16.41
Turški premier Tayyip Erdogan
Bruselj - Turčija izpolnjuje pogoje za začetek pristopnih pogajanj z Evropsko unijo 3. oktobra. Pravno priznanje Cipra pred začetkom pogovorov pa ni dolžnost Ankare, je v Bruslju dejala tiskovna predstavnica predsednika Evropske komisije Joseja Manuela Barrosa, Francoise Le Bail. Barroso naj bi po besedah Le Bailove tako zavrnil očitke francoskega predsednika Jacquesa Chiraca. Slednji je konec minulega tedna Barrosa opozoril, da izjava o nepriznavanju Cipra, s katero je Turčija pospremila podpis protokola o razširitvi carinske unije na deset novih članic EU, "ni v duhu, ki bi ga pričakovali od kandidatke za članstvo v EU".

Chirac se nekoliko spreneveda

Po besedah Le Bailove želi Barroso Francijo spomniti na sklepe lanskega decembrskega vrha EU - priznanje Cipra namreč ni bilo med zahtevami za začetek pogajanj. Ko je bilo to na vrhu sklenjeno, je bil predsednik Chirac zraven, je poudarila. Dodala je, da je EU Turčiji kot pogoj za začetek pristopnih pogajanj postavila podpis omenjenega protokola o razširitvi carinske unije in to je turška vlada tudi storila. "Priznanje Cipra ni pogoj za začetek pristopnih pogajanj," je ponovila Barrosova tiskovna predstavnica. "Seveda pa bi bilo vsako prizadevanje Turčije, da pred 3. oktobrom reši spor, zelo dobrodošlo. Vendar to ni pravni predpogoj," je dodala.

Turčija še lahko pričakuje težave

Evropska komisija je sicer po besedah Le Bailove za rešitev ciprskega vprašanja zelo zainteresirana. "Seveda pa si moramo biti ob tem na jasnem, da bo Turčija pristopna pogajanja vodila s 25 članicami EU," je še dejala Le Bailova, ki pri tem ni omenila pravice veta posamezne članice EU.

Turčija ne priznava Cipra, konkretneje njegovega južnega, grškega dela otoka, ki je sicer mednarodno priznan in od 1. maja lani član EU, temveč priznava le samooklicano Turško republiko Severni Ciper na severu otoka, ki ga je leta 1974 zasedla turška vojska. Turška vlada napoveduje, da bo pri svojem stališču vztrajala vse dotlej, dokler grška in turška skupnost na otoku ne bosta dosegli rešitve ciprskega vprašanja oziroma dokler se otok ne bo združil.