Rim - V Italiji se nadaljuje spor zaradi izidov parlamentarnih volitev, na katerih je neuradno zmagala levosredinska koalicija pod vodstvom Romana Prodija. Nekdanji italijanski minister za reforme Roberto Calderoli, član stranke v desnosredinski koaliciji Silvia Berlusconija, Severne lige, namreč trdi, da je bilo približno 45.000 glasov na volitvah v poslansko zbornico napačno dodeljenih Prodiju, ki je sicer v spodnjem domu parlamenta neuradno zmagal z 25.000 glasovi prednosti.
Približno 45.000 glasov, ki jih je Prodi dobil z listo kandidatov v Lombardiji, se po Calderolijevem mnenju ne bi smelo šteti h glasovom za poslansko zbornico, ker je "ta lista kandidirala samo v volilnem okrožju Lombardija, torej ne more veljati na nacionalni ravni". "Teh glasov ne bi smeli upoštevati, torej ima Hiša svoboščin (koalicija Silvia Berlusconija) v poslanski zbornici najmanj 20.000 glasov prednosti," trdi Calderoli. Volilna zakonodaja določa, da se glasovi v omenjenem primeru upoštevajo samo v regijah z jezikoslovno manjšino, kar pa ne velja za Lombardijo, poudarja Calderoli.
V Oljki, ki združuje največji levosredinski stranki, Leve demokrate (DS) in Prodijevo Marjetico, pa zatrjujejo, da volilni zakon "ne določa najmanjšega veljavnega števila volilnih okrožij, v katerih se mora predstaviti posamezna lista". Prodijevi privrženci po pisanju italijanskega tiska še menijo, da je Calderolijeva teza "neutemeljena", da je nekdanji minister "izgubil glavo" ter da "išče zgolj prazne izgovore", ker ne želi priznati poraza.
Na volitvah v 630-člansko poslansko zbornico je levosredinska koalicija prejela 49,8 odstotka glasov in bo imela v spodnjem domu parlamenta 340 sedežev. Desno Hišo svoboščin pod vodstvom dosedanjega predsednika vlade Berlusconija je podprlo 49,7 odstotka Italijanov in mu s tem zagotovilo 277 poslanskih sedežev.