Rim - Kandidat zmagovalne levosredinske koalicije Romana Prodija za predsednika italijanskega senata Franco Marini, je bil izvoljen v četrtem poskusu glasovanja, kjer je bila za zmago potrebna navadna večina s katero razpolaga Prodijeva levosredinska koalicija. Franco Marini je tokrat prejel 165 glasov, njegov tekmec Giuliano Andreotti pa 156 glasov.
V tretjem krogu volitev v senatu, ki so potekale v noči na soboto, je Marini namreč dobil 161 glasov, kar je en glas manj, kot jih je potreboval za zmago. Njegov protikandidat Giulio Andreotti je dobil 155 glasov.
Marini je sicer v drugem krogu dobil 163 glasov, dovolj, da bi premagal Andreottija, vendar je sedanji predsednik senata, nekdanji predsednik Italije Oscar Luigi Scalfaro glasovanje zaradi napačno izpolnjenih glasovnic razveljavili.
Bertinotti izvoljen za predsednika poslanske zbornice
Tudi vodja Stranke komunistične prenove, 66-letni Fausto Bertinotti, sicer kandidat Prodijeve levosredinske koalicije, je danes v četrtem krogu volitev dobil zadostno podporo za položaj predsednika spodnjega doma italijanskega parlamenta. Zanj je glasovalo 337 poslancev, kar je 32 več, kot jih je potreboval.
Po treh neuspelih krogih volitev za predsednika poslanske zbornice se po italijanskih pravilih zahtevana večina glasov za izvolitev iz absolutne večine zmanjša na navadno večino, kar je tudi omogočilo Bertinottijevo izvolitev.
Berlusconi napovedal odstop za torek
Italijanski premier Silvio Berlusconi je danes najavil, da bo v torek predsedniku Italije Carlu Azegliu Ciampiju podal svojo odstopno izjavo. Berlusconi je še dejal, da bo zadnje zasedanje njegove vlade v torek ob 12.30, nemudoma po zaključku pa bo podal svoj odstop predsedniku.
Kratek potek dogodkov po volitvah
Italijansko vrhovno sodišče je 19. aprila sporočilo, da je Prodijevo zavezništvo na volitvah v poslansko zbornico 9. in 10. aprila dobilo 24.755 glasov več od desnosredinske Hiše svoboščin pod vodstvom premiera Berlusconija in s tem uradno potrdilo zmago levosredinske koalicije.
Da je Prodijevo zavezništvo v parlamentu dobila večino sedežev, je potrdilo tudi prizivno sodišče v Rimu. Prodijeva levosredinska koalicija ima v poslanski zbornici 340, v senatu pa 158 sedežev. Desnosredinska koalicija pod vodstvom Berlusconija, pa ima v poslanski zbornici 277, v senatu pa 156 sedežev.