Projekt ITF: čiščenje ostankov streliva brez žrtev

Ustanova za krepitev človekove varnosti je končala s čiščenjem ostankov streliva po eksploziji v mestu ­Čelopečene.

Objavljeno
24. julij 2012 21.52
Vili Einspieler, Beograd
Vili Einspieler, Beograd

Beograd - Ustanova za krepitev človekove varnosti (ITF) je z današnjo slovesnostjo končala projekt čiščenja ostankov streliva po eksploziji v mestu ­Čelopečene blizu Sofije.

Direktor ITF Dorijan Maršič je za Delo povedal, da so nevarno delo, še zlasti pod vodo, opravili uspešno, brez nesreč ali smrtnih žrtev. ITF zbira donacije in z javnim razpisom izbere nevladne organizacije, ki delo opravijo. Za projekt čiščenja ostankov streliva v Bolgariji je State Department namenil 2,8 milijona ameriških dolarjev, ITF pa je skupaj z ZDA izbral družbo Sterling International za dela na površini in v globini zemljišča ter Regionalni center za podvodno razminiranje v Črni gori za odstranjevanje eksploziva pod vodo. Maršič je pojasnil, da so objekti, kot je bilo skladišče streliva v Čelopečenah, ki je eksplodiralo 3. julija 2008, pogosto neustrezno vzdrževani in pomenijo resno ­grožnjo prebivalstvu.

Na območju eksplozije je ITF skupaj s partnerji maja 2011 pričel projekt čiščenja ostankov streliva po eksploziji, kar pomeni, da so ostanke najprej identificirali in odstranili, nato pa predali bolgarskemu ministrstvu za obrambo v končno uničenje. Projekt je potekal na 33.000 kvadratnih metrih ozemlja okoli centra eksplozije in na 226.431 kvadratnih metrih vodne površine v okolici. V 14 mesecih so na površju očistili in varno odstranili več kot 131.000 neeksplodiranih ubojnih sredstev in več kot 
89 ton ostankov streliva in objektov po eksploziji. Pri pregledu vodnih površin so našli 2623 kilogramov neeksplodiranih ubojnih sredstev in njihovih ostankov. Najgloblji potop je bil na 21 metrov.

Po Maršičevih besedah je uspešno končani projekt čiščenja ­ostankov streliva in ­neeksplodiranih ubojnih sredstev predvsem velik korak naprej k varnosti ljudi, ki živijo na tem območju. Dodal je, da je ITF, ki ga je slovenska vlada ustanovila leta 1998 za pomoč pri uveljavljanju mirovnega sporazuma v Bosni in Hercegovini, projekt čiščenja ostankov streliva tudi v Albaniji izpeljal brez ranjenih ali smrtnih žrtev med pirotehniki, jih pa ni bilo mogoče preprečiti pri nekaterih drugih projektih razminiranja.

ITF ni le humanitarna in neprofitna organizacija, ker ji ne zaupajo le donatorji. Maršič je povedal, da se je lotila še uničevanja konvencionalnega orožja in odvečnih zalog orožja. Uspešna je tudi pri projektih rehabilitacije žrtev, kot sta bili rehabilitaciji žrtev libijske revolucije in žrtev konfliktov med Izraelci in Palestinci v Gazi.