Proti dezintegraciji Balkana

V resoluciji je srbska vlada poudarila, da bo Srbija štela za nezakonito, protipravno in neveljavno vsako rešitev o Kosovu, ki bi bila vsiljena.

Objavljeno
15. november 2005 15.46
Vojislav Koštunica
Beograd - Srbska vlada je pripravila osnutek resolucije o Kosovu, ki naj bi ga potrdila danes in nato poslala v parlament. Resolucija pravi, da bo Srbija štela za nezakonito, protipravno in neveljavno vsako rešitev o Kosovu, ki bi bila vsiljena. Srbski premier Vojislav Koštunica se je v ponedeljek o osnutku resolucije, ki naj bi bila tudi izhodišče Beograda za pogajanja o prihodnjem statusu Kosova, pogovarjal z vodilnimi predstavniki opozicijskih strank. Kot so sporočili iz njegovega kabineta, je bil namen pogovorov doseči enotnost vseh poslanskih skupin o resoluciji.

Vladni osnutek resolucije temelji na govoru Koštunice na seji Varnostnega sveta ZN 24. oktobra. Skupščina naj bi poleg tega z resolucijo pooblastila vlado, da skupaj z drugimi državnimi organi oblikuje pogajalsko skupino za pogovore o Kosovu. Slednja naj bi poleg tega imela mandat, da se o prihodnjem statusu Kosova pogovarja le v okviru tistega, kar je opredeljeno v resoluciji.

Opozicijska Demokratska stranka srbskega predsednika Borisa Tadića, ki od 5. oktobra bojkotira delo parlamenta, je sporočila, da ni bila povabljena na posvetovanje h Koštunici in da še ne ve, ali se bodo njeni poslanci udeležili zasedanja skupščine, na katerem bodo obravnavali osnutek resolucije. Za zdaj še ni znano, kdaj bo skupščina obravnavala resolucijo.

Začasni vodja radikalcev Tomislav Nikolić je po srečanju s Koštunico povedal, da so se na posvetovanjih dogovorili, da za Srbijo ne bo sprejemljiva nobena rešitev o Kosovu, ki bi pomenila drobljenje ozemlja ali ki bi bila vsiljena. Beograd bo namreč štel za nezakonit, neveljaven in protipraven vsak poskus vsiljevanja rešitve za Kosovo, ki bi bila usmerjena k dejanski legalizaciji razdelitve Srbije z enostransko odcepitvijo.

Tudi na Kosovu pripravljajo svojo resolucijo

Tudi kosovske parlamentarne stranke že dlje časa pripravljajo osnutek resolucije o Kosovu, vendar z drugačnim predznakom oziroma z zavzemanjem za neodvisnost pokrajine. Prvi osnutek resolucije je že v začetku oktobra podal vodja najmočneje opozicijske Demokratske stranke Kosova (PDK) Hashim Thaqi, zatem pa je vodstvo parlamenta dobilo še dva predloga in od takrat poteka usklajevanje besedil vseh treh.

Kosovska skupščina naj bi usklajeno besedilo resolucije obravnavala in potrdila v četrtek, čeprav misiji ZN na Kosovu (UNMIK) ne bi bilo po volji sprejetje resolucije o neodvisnosti pokrajine. Agencija je v ponedeljek povzela trditev prištinskega časnika v albanščini Zeri, ki izpostavlja, da ima UNMIK pravico razveljaviti resolucijo, katere vsebina bi bila v nasprotju s pristojnostmi vodje misije ZN Soerena Jessen-Petersena.

Tadić proti destabilizaciji Balkana

Ruski predsednik Vladimir Putin je pred srečanjem s srbskim predsednikom Borisom Tadićem v Kremlju izrazil zaskrbljenost Moskve nad možnostjo nadaljnje dezintegracije Balkana, pri čemer je priznal, da je vprašanje prihodnjega statusa Kosova zapleteno. Tadić je ob začetku pogovorov opozoril pred nevarnostjo ponovnega izbruha konflikta, če bodo kosovski Albanci zahtevali neodvisno državo. Kot je dejal srbski predsednik, ki se mudi na tridnevnem obisku v Rusiji, je absolutno proti destabilizaciji Balkana.

Če kosovski Albanci želijo uporabiti možnost samoodločbe in oblikovanja neodvisne države, bi enake pravice morala imeti tudi druga stran. To bi po besedah srbskega predsednika vodilo k destabilizaciji in dezintegraciji Balkana. Putina je zanimalo, koliko kosovskih Srbov je bilo pregnanih med spopadi leta 1999. Po Tadićevih besedah jih je bilo okoli 200.000, kar je ruski predsednik označil za humanitarno katastrofo, ob kateri vsi molčijo.